Politici by podle Markéty Šichtařové měli vystupovat opačně. „Vždycky jsem říkala, že při událostech, které budou obklopovat Řecko, ať to bude „jen“ bankrot nebo i měnová odluka, bude strašně záležet na tom, jak to bude podáno veřejnosti a finančním trhům. Kdyby politici kolem toho vytvořili auru, že se to konečně vyřešilo, a je to dobře pro všechny, finanční trhy by to ustály, nemusela by se šířit panika, dokonce by z toho euro mohlo profitovat,“ konstatovala pro ParlamentníListy.cz. Bohužel si politici asi neuvědomují, že nedohodu s Řeckem zbytečně démonizují, protože by to podle ní bylo opravdu pro všechny pozitivní.
Další prodlužování agónie by bylo špatné pro všechny
Šichtařová připomíná, že už od roku 2011 upozorňovala, že Řecko zbankrotuje. „Říkali jsme, že čím dřív to bude, tím lépe. Další čtyři roky trvala agónie, která byla špatná pro Řecko i Evropu,“ uvedla. Pro Řecko tím, že když se mu stále půjčovalo, ještě víc se nafoukly jeho dluhy, že ještě víc musí splatit buď vnitřní inflací nebo technicky. A pro Evropu bylo špatné, že zadlužené zemi pořád půjčovala, protože přece nemůže zkrachovat. „Ale proč by nemohlo?“ ptá se ekonomka. „Samozřejmě může. Výsledkem je, že Evropská centrální banka nasypala do Řecka obrovské množství eur, které nejsou ničím kryté. A v okamžiku řeckého bankrotu, dnešní půlnocí, se stává nesplatitelným dluhem celé Evropské unie,“ upozornila ekonomka na fakt, že Evropská unie vydala peníze, které se jí nevrátí.
Referendum - divadlo pro řecké voliče
Vláda Řecka s referendem, jestli přistoupit na podmínky věřitelů nebo ne, už podle Šichtařové hraje jen divadlo pro domácí voliče. „Ale mne zaráží na vyjádřeních z lidu zvláštní logika: to je hrozné, co nám Evropa dělá, musím v referendu volit ne, aby byl konec úsporným opatřením a aby nám Evropa konečně ty peníze dala,“ podivuje se nad reakcí prostých Řeků ekonomka. Podle ní je vidět, že byli běžní Řekové zneužiti politiky, že té situaci nerozumí, když si myslí, že dluhy, které vláda nasekala, nebudou muset být splaceny, když v referendu řeknou ne. „Buď budou splaceny oficiální cestou, jak Evropa chtěla, nebo neoficiální cestou, tedy tím, že Řecko zbankrotuje, dluhy budou odepsány, ale splatí se to skrz poměrně prudkou recesi. Ale tato logika Řekům uniká,“ říká Markéta Šichtařová.
Řecký dluh už je nesplatitelný
Ekonomka je přesvědčena, že je lepší, když konečně dojde k bankrotu, protože řecký dluh už je nesplatitelný. „Řecko už je v dluhové pasti. V minulém roce vyprodukovalo největší tzv. primární přebytek státního rozpočtu v Evropě, to znamená, že vlastně hospodařilo přebytkově, ale mělo obrovský schodek rozpočtu proto, že muselo platit úroky z dluhů. To znamená, i kdyby se postavilo na hlavu, nedokáže dluhy splatit,“ potvrdila, že jediná cesta, jak z dluhů ven, je odpis dluhu, tedy řecký bankrot, respektive správněji řečeno default. „To prostě musí přijít. Otázkou je, jestli teď nebo později, když dluh bude ještě větší,“ říká Šichtařová, protože čím dříve přijde, tím méně bolestivé to bude nejen pro Řecko, ale pro celou Evropu. Proto doufá, že se Řecko s Evropou nedohodne.
Když Řecko zbankrotuje, budou dluhy odepsány, a pokud dojde k měnové odluce, tedy jeho odchodu z eurozóny, v ten okamžik nová měna prudce oslabí vůči euru, tím požere úspory Řeků, navíc dojde k obrovské nezaměstnanosti, která způsobí méně peněz mezi lidmi. A zaplatí to i důchodci, protože se znehodnotí cenné papíry v důchodových fondech. „Zdá se, že tohle Řekům nikdo nevysvětlil, i když řecká vláda si musí být vědoma toho, jaká je realita,“ kritizuje ekonomka, jak vláda obyčejné občany v Řecku zneužívá.
Ekonomka varuje před hysterickými politiky
Šichtařová ale upozorňuje, že nedohoda Evropy s Řeckem v sobě skrývá několik rizik. Za to největší považuje, že bude odstartováno praskání cenové bubliny na akciových dluhopisových trzích. „Včera akciové dluhopisové trhy propadly nejvíc od roku 2011. Pokud propad bude chvíli pokračovat, a to se stát může, pokud budou politici situaci démonizovat, může to být začátek finanční krize. To se uvidí ještě zítra, jak se zachová Evropská centrální banka, která dnes drží karty v ruce,“ míní. Teď už není podle ní klíčové, kdy technicky přijde bankrot Řecka, protože všichni už vědí, že Řecko v podstatě už zbankrotovalo. „Co je důležité, kdy budou nebo nebudou přerušeny dodávky likvidity do řeckých bank. Pokud Evropská centrální banka skončí s programem nouzového financování zítra, znamená to, že od zítřka jsou banky v Řecku na suchu,“ vysvětlila ekonomka pro ParlamentníListy.cz, co v takovém případě nastane.
Harakiri s paralelní měnou nepomůže na dlouho
Taková situace se dá podle Šichtařové unést tři, čtyři, pět dnů, pak je měnová odluka nutností, protože není možné, aby ekonomika fungovala bez peněz se zavřenými bankovními ústavy. „Samozřejmě se to mohou Řekové pokusit překlenout nějakým harakiri, jako jsou třeba paralelní měny, nebo mohou nabízet dlužní úpisy, které pak budou hrát roli jakési paralelní měny, ale to jsou víceméně teoretické konstrukce, které fungují na papíře, ale ne ve skutečnosti, protože když vznikne nějaká paralela měny, nikdo v té zemi ji nechce,“ popsala možný scénář, kdy se ekonomika stane duální. To znamená, že státní zaměstnanci budou vypláceni v alternativní měně, ale všichni ostatní budou chtít přes překupníky cizí valuty. Bude obrovská poptávka po librách, dolarech apod., bude neoficiální vekslácký kurs, takže měnová odluka se nakonec stane nutností. „To všechno nastane, pokud Evropská centrální banka zítra zcela odřízne řecké banky od likvidity,“ konstatovala Šichtařová.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová