Muž, kterého zavřeli za to, že prý útočil na dům Martina Stropnického, promluvil

10.12.2015 12:35 | Zprávy

REPORTÁŽ „Pokud se vyskytuje skupina, která nesouhlasí s režimem a pořádá protestní akce, tak nakonec některé lidi obviní z terorismu. V Česku jsou volnější poměry než v Rusku, ale policie pracuje stejnými metodami,“ prohlásil na ostravské besedě, pořádané organizací Amnesty International (AI), Igor Ševcov, člen ruského i českého anarchistického hnutí, který byl v létě obviněn z útoku na dům ministra obrany Martina Stropnického. Ostravská skupina AI pozvala Ševcova na svou akci jako příklad nespravedlivě stíhaného člověka.

Muž, kterého zavřeli za to, že prý útočil na dům Martina Stropnického, promluvil
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Člen ruských i českých anarchistických skupin Igor Ševcov

Jeho kauza se začala odvíjet letos v červnu, kdy neznámí pachatelé hodili na verandu domu českého politika zápalnou láhev. Naštěstí neexplodovala, oheň byl lehce zlikvidován. Sám Martin Stropnický nebyl v dramatickou chvíli doma.

Ruský aktivista, který nyní studuje etnologii na Univerzitě Karlově v Praze, si pak odseděl tři měsíce ve zpřísněné vazbě, než byl propuštěn. Usvědčit ho měl policejní pes z pachové stopy, která se našla na střepech láhve. Podle serveru Lidovky.cz měla však analýza DNA Ševcovovu účast na atentátu vyloučit. Nicméně jeho obvinění stále trvá a případ ještě není u konce. Advokát ruského studenta Pavel Čižinský se pak podivoval nad faktem, že pouze pachová stopa a příslušnost jeho klienta k anarchismu byly důvody pro vzetí do vazby.

 „O vymáhání náhrady za nespravedlivě uvalenou vazbu zatím neuvažuji. Mám teď problém spíše s tím, že mi bylo zrušeno studentské vízum k pobytu. To se snažím znovu vyřídit,“ informoval Igor Ševcov.

Tato kauza je také spojená se známou policejní akcí Fénix, kdy si čeští ochránci zákona došlápli na různé extremistické skupiny po sérii útoků, při nichž neznámí pachatelé zapalovali v Praze auta – včetně jednoho policejního. K činům se měla přihlásit tzv. Síť revolučních buněk. Nakonec byli zatčeni tři lidé včetně Ševcova, kteří se měli údajně připravovat i k napadení nákladního vlaku převážejícího vojenskou techniku. Podle některých médií mělo při vyšetřování vyjít najevo, že při konspirační akci aktivně fungovali policejní agenti, kteří prý měli k některým útokům nabádat. Na tyto informace pak zareagoval Petr Pithart i další známé osobnosti, které podaly podnět na policejní inspekci (GIBS) i na Městské státní zastupitelství v Praze.         

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Proč jste nepodpořil zákon, který měl zajistit lepší dostupnost léků a lékáren?

Přijde mi, že se tu opět staví byznys nad zájmy lidí, a v tomto případě i nad zdraví. Nebo co podle vás bylo na zákoně špatného? A proč se u nás pořád nahrává jen těm velkým hráčům? Podívejte se, co to způsobilo třeba v obchodech, ale další příklad jsou třeba operátoři. Proč tu pořád není další, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jsem vlivná,“ chlubí se Nerudová. Jenže kdo to o ní řekl? A za kolik?

4:44 „Jsem vlivná,“ chlubí se Nerudová. Jenže kdo to o ní řekl? A za kolik?

Žebříček vlivu českých europoslanců? Na předních příčkách se umísťují poslanci Luděk Niedermayer z T…