Nechceme Ortel, píše radnice v Praze. A Tomáš Ortel říká: Zákazy chcete? Kdo je tady fašista? Koncert bude!

30.05.2019 10:09

„Nazvat Ortel kontroverzní či nacistickou kapelou a pak jedním dechem litovat, že nemá v současné době páky na zakázání hudebního projevu, působí z úst radničních pánů téměř fašisticky... Tak tedy, kdo je tady ten extremista... zakázat a umlčet?“ Tak reaguje Tomáš Ortel na oznámení radnice v Praze 16 – Radotíně, která na svých stránkách uvedla, že nesouhlasí s koncertem skupiny Ortel, který se má 14. června konat v radotínských Říčních lázních. Zdůraznila také, že vedení města nemá v současné době žádný oficiální legislativní nástroj, aby tento koncert omezilo či zakázalo.

Nechceme Ortel, píše radnice v Praze. A Tomáš Ortel říká: Zákazy chcete? Kdo je tady fašista? Koncert bude!
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Tomáš Ortel, frontman kapely Ortel.
reklama

„V radotínských Říčních lázních vystoupí v červnu kontroverzní skupina Ortel. Pořadatelem uvedené akce není Městská část Praha 16, pozemky jsou v soukromém vlastnictví. Přestože radnice jednala s vlastníkem areálu o zrušení uvedené akce, k dohodě nedošlo,“ informovala 29. 5. radnice na svých stránkách. Uvedla také, že vedení města nemá v současné době žádný oficiální legislativní nástroj, aby tento koncert omezilo či zakázalo. „Současný český právní systém totiž neumožňuje zakázat pořádání soukromé akce na soukromých pozemcích. O konání akce byly informovány jak Policie České republiky, tak i Městská policie hlavního města Prahy. Dojít by tedy mělo k posílení pořádkových jednotek v místě konání koncertu,“ informuje radnice. Na závěr prohlášení je pak uvedeno, že na protest tedy radotínská radnice přesouvá jiný program. „Z výše uvedených důvodů a jako otevřený nesouhlas s pořádáním koncertu skupiny Ortel přesouvá pořadatel, tedy radotínská radnice a místní vodácký oddíl, start Radotínské neckyády. Nově se bude konat v areálu Vodáckého oddílu Radotín a Radotínského turistického klubu v ul. K Lázním v sobotu 15. června. Vyhodnocení posádek po jejich splavení a následný doprovodný kulturní programem pak bude vedle lávky na místě u řeky.“ 

Anketa

Jste pro vypsání předčasných voleb do sněmovny?

17%
83%
hlasovalo: 27011 lidí

Tomáš Ortel: Kdo je tady ten extremista…?

Na oznámení radnice zareagoval pro ParlamentníListy.cz sám zpěvák, frontman a textař kapely Ortel, Tomáš Ortel. „Zákazy, zastrašování organizátorů a různé demonstrace proti vystoupení kapely Ortel jsou vcelku běžné. Za 17 let působení kapely jsem toho zažil mnoho a nyní již na vše reaguji s úsměvem a chladnou hlavou,“ říká Tomáš Ortel a dodává: „Tolik úsilí, tolik povyku, a přesto všechno si kapela našla své příznivce a podporovatele, i přes zákazy v rádiích a dehonestace textu, zpěvu a hudby. Ono se jen velmi těžko dívá pravdě do očí a témata, o kterých se nesmí skoro ani mluvit, natož o nich zpívat, pak vadí kdejakému politicky angažovanému člověku.“ Na slova zástupců radnice zpěvák dále podotýká: „Nazvat Ortel kontroverzní či nacistickou kapelou a pak jedním dechem litovat, že nemá v současné době páky na zakázání hudebního projevu, působí z úst radničních pánů téměř fašisticky. Tak tedy, kdo je tady ten extremista... zakázat a umlčet? Zmizí tím problémy ve společnosti? Opravdu si tohle zastupitelé myslí? Mít kontrolu nad vším, kdo co říká a hlásá? Tomu se nyní říká demokracie a svoboda projevu, takhle si ji zřejmě ODS představuje,“ říká Tomáš Ortel a na závěr vzkazuje: „O to víc se na koncert těšíme!“

Bolševici, komunisti…

Oznámení radnice, které vyšlo i na jejích FB stránkách, vyvolalo už včera na sociálních sítích velkou diskuzi. Padla i slova o bolševicích. „Koukám, že se vám v Praze nějak přemnožili bolševici,“ komentoval vyjádření radnice například Michal Todorov.

 „Mě spíš zaráží postoj a věta radnice, že nemá legislativní možnost koncert zakázat… No, to je snad dobře, že nemá! Žijeme snad ve svobodné, demokratické zemi, a ne za socialismu, kdy se takto postupovalo… Pokud se radnice cítí v dobách minulých, mělo by se jí to dát jasně najevo v příštích volbách, že takovéto lidi tu nechceme!“ vyjádřil se rázně k postoji radnice i Marek Članěk.

„Všimli jste si na radnici, že už není socialismus, ale demokracie, nebo si jedete pořád model 1970?“ nešetřil radnici ani Luboš Lubík Vlasák.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: David Hora
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Xaver? Lipovská? Volba do ČT je tu a nastal poplach: Víme, kdo začal „blbnout”, a proč

20:33 Xaver? Lipovská? Volba do ČT je tu a nastal poplach: Víme, kdo začal „blbnout”, a proč

Jaká je budoucnost České televize? Jasněji by mohlo být ve středu, kdy poslanci mají zvolit poslední…