Srovnání žáků, což je prý model podobný státním maturitám, má přitom odstartovat až v roce 2013. „Pokud chceme kvalitní vzdělávání, musíme finančně zvýhodnit kvalitní školy," uvedl Dobešův náměstek pro regionální školství Ladislav Němec. Náměstek však upozornil, že minimálně v prvních letech srovnávání se podle záměru nebudou sestavovat žebříčky škol.
Školy mají volnost a tak klesá úroveň, tvrdí ministr
Zatím kvalita škol v Česku pokulhává. Podle Dobeše jim dala reforma příliš volnosti. Škol je příliš, perou se o žáky a nemyslí na kvalitu, uvedla v této souvislosti Česká televize. „Mezinárodní srovnání nám ukazuje klesající úroveň a snižující se konkurenceschopnost našich žáků," upozornil pro televizi Dobeš.
Jaké jsou alespoň základní varianty odměňování, zmínila Jana Straková z Institutu pro sociální a ekonomické analýzy. Podle jedné z nich by vyšší dotace dostávaly kvalitní školy, podle další by naopak více prostředků a metodickou pomoc čerpaly přednostně školy, jejichž žáci by v testech byli méně úspěšní.
Změna osnov a rušení škol - další výsledek
Kromě změny systému financování by nové srovnávací zkoušky měly sloužit i k případné úpravě školních osnov. Výsledky jednotlivých škol zároveň poskytnou zřizovatelům škol, tedy obcím, vodítko při redukci sítě škol. Školy jsou totiž nyní zaplněny jen ze šedesáti procent.
Jak již dříve zmínil Dobeš, výsledky srovnávacích zkoušek u deváťáků by mohly za několik let uznávat i střední školy místo přijímacích zkoušek. Jak uvedl server ČT24, podobný systém už v současnosti praktikují některé školy v Moravskoslezském kraji, v letech 2004 až 2008 se podobné srovnávání dělalo ve všech krajích vyjma Prahy.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb