"Ježíškova vnoučata“ z VLS a místní základky dala „dárek“ seniorům v Horní Plané

8. 12. 2018 11:14

Kolegové z lesnické divize VLS v Horní Plané splnili společně s českobudějovickou redakcí Českého rozhlasu a žáky místní školy předvánoční přání obyvatelům tamního Domova důchodců, kteří toužili po ozdobeném vánočním stromku. V rámci projektu Ježíškovy vnoučata jim lesníci dodali strom, na který děti vyrobily ozdoby.

"Ježíškova vnoučata“ z VLS a místní základky dala „dárek“ seniorům v Horní Plané
Foto: vls.cz
Popisek: Vojenské lesy a statky ČR, s. p. - logo

Splnění přání seniorům z hornoplánského domova v rámci veřejnoprávního projektu Ježíškova vnoučata Vojenské lesy a statky ve spolupráci s Českým rozhlasem a Základní a mateřskou školou Horní Planá společně proměnili v předvánoční mezigenerační happening. Jedličku z vojenských lesů do domova důchodců zajistil vedoucí lesní správy Horní Planá Lukáš Janovský s lesníky a stromek v úterý 4. prosince předala seniorům naše lesní pedagožka Růžena Heřmánková s provozním technikem divize VLS Zdeňkem Kalitou a zástupkyněmi Českého rozhlasu – editorkou Lucií Husárovou a redaktorkou zpravodajství Jitkou Cibulovou Vokatou.

Krátce nato dorazilo na místo i dvacet žáků a žákyní sedmé třídy základky v Horní Plané, kteří se společně s třemi desítkami obyvatel domova důchodců pustily do výroby vánočních ozdob a dekorací z přírodních materiálů.

„Zimní zahrada Domova, provoněná jehličím, dřevem, kořením i vůní pečících se perníčků, se tak stala místem nabitým veselou vánoční atmosférou a místem, kde se povídalo o vánočních zvycích a tradicích. Závěrečné zdobení stromku vlastnoručně vyrobenými ozdobami přineslo mnoho radosti. Všichni, kdo se na této akci podíleli, se shodli na tom, že se vydařila a měla obrovský smysl pro všechny zúčastněné,“ popsala lesní pedagožka VLS Růžena Heřmánková.

Projekt Ježíškova vnoučata vznikla na podzim roku 2016. Novinářka Olga Štrejbarová si při jednom svém natáčení uvědomila, že opuštění lidé tvoří často až třetinu obyvatel domovů pro seniory. Vánoční dárek nedostali mnohdy roky a období svátků pro ně bylo spíš časem prázdnoty než radosti. Rozhodla se to změnit. Nápad byl na světě. V roce 2017 se do organizace Ježíškových vnoučat pustil Český rozhlas. Oslovil stovky domovů pro seniory, zdravotnických zařízení a pečovatelských služeb. O projektu odvysílal velkou informační kampaň a řadu reportáží.

Vojenské lesy a statky ČR jsou státním podnikem s 90tiletou historií, který hospodaří v lokalitách, jež slouží, či v minulosti sloužily, jako výcvikové armádní prostory. Na Šumavě lesnická divize VLS v Horní Plané spravuje Vojenský újezd Boletice, ale také přírodní lokalitu mezi Novou Pecí a Lipnem, přiléhající k NP Šumava. Lesní pedagožka divize Horní Planá Růžena Heřmánková je vedle organizace osvětových programů pro děti a školní kolektivy také pravidelnou návštěvnicí právě v Domově důchodců v Horní Plané, kde pro seniory organizuje volnočasové aktivity.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravskoslezský kraj pořídil do Beskyd rolbu a sněhovou frézu

14:05 Moravskoslezský kraj pořídil do Beskyd rolbu a sněhovou frézu

Moravskoslezský kraj zahájil zimní sezónu. Na Pustevny pořídil rolbu, na Gruň sněhovou frézu. Stejně…