#LÉTO S AV ČR: Kde se u nás nejvíc chvěje země? Podívejte se přímo do epicentra

25.07.2021 17:59 | Zprávy

Karlovarský kraj je proslulý svými zemětřesnými roji, naposledy se tam země znatelně chvěla letos v dubnu. Město Skalná nedaleko Chebu leží v epicentru této oblasti. Geofyzikální ústav AV ČR v něm zřídil expozici, která vysvětluje nejnovější poznatky o zemětřeseních v západních Čechách, způsoby i historii jejich měření. Součástí prohlídky je také návštěva středověké štoly pod hradem Vildštejn, kde je umístěna seizmická stanice.

 #LÉTO S AV ČR: Kde se u nás nejvíc chvěje země? Podívejte se přímo do epicentra
Foto: AV ČR
Popisek: Logo Akademie věd ČR

Městečko Skalná se nachází přímo v srdci naší seizmicky nejaktivnější oblasti. Na skutečnost, že se tu země občas zachvěje, si už místní dávno zvykli. „Je to podobné jako bouřka,“ popisuje zemětřesení průvodkyně Geofyzikálního muzea a zároveň místní obyvatelka Lucie Šetková, „akorát to hlasité dunění přichází ze země, a ne z nebe.“ Muzeum a vzdělávací centrum se nacházejí v historickém statku z 16. století, a chcete-li se dozvědět, proč se zemětřesné roje vyskytují právě zde na západě Čech, jste na správném místě.

Geofyzikální muzeum (ZDE) s přídomkem seizmická expozice Skalná zřídil Geofyzikální ústav AV ČR v roce 2015. Slavnostní otevření se konalo u příležitosti třicátého výročí „slavných“ otřesů s maximálním magnitudem 4,6 z přelomu let 1985 a 1986. Událost tehdy vyděsila obyvatele širokého okolí a způsobila i vysoké materiální škody. „Obvykle je magnitudo okolo tři a půl,“ říká Jana Doubravová, správkyně muzea a vědecká pracovnice Geofyzikálního ústavu AV ČR. Ten zde zemětřesení sleduje už od roku 1962. V okolí Chebu se nachází 25 měřicích stanic tvořících seizmickou síť WEBNET (ZDE), která vědcům pomáhá při studiu těchto nevyzpytatelných přírodních jevů.

„Drtivá většina zemětřesení se odehrává na rozhraní tektonických desek. Naše oblast je výjimečná tím, že na žádném tektonickém kontaktu není. Takových zemětřesení je tedy daleko méně,“ vyzdvihuje Jana Doubravová specifika západočeských rojů. Jako další zajímavost uvádí, že ačkoli je lidé nejsou schopni cítit (většinou pocítí až chvění s magnitudem okolo tří), vyskytují se tu „maličká“ zemětřesení neustále – jejich magnitudo je okolo jedné či dvou. A právě i tyto otřesy přístroje sítě WEBNET zaznamenávají.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Dukovany

Jestli je pravda, že ohledně dostavby Dukovan vaše vláda spoléhá do značné míry na dohody o smlouvách budoucích, jak tvrdí Havlíček, nemyslíte, že je to chyba? Já nevím, ale dá se takovým dohodám věřit? Aby to nedopadlo jako téměř vždy, že se o něco zásadního připravíme. Jak to vidíte vy? Řeší se vů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

20. týden na trhu pohonných hmot ČMKB

10:39 20. týden na trhu pohonných hmot ČMKB

Denní kontrakty motorové nafty na trhu pohonných hmot Českomoravské komoditní burzy Kladno se ve 20.…