41. týden na Českomoravské komoditní burze Kladno: Cena plynu stoupla, elektřina v závěru týdne zlevňovala

17.10.2016 13:15

Na Českomoravské komoditní burze Kladno bylo ve 41. týdnu uzavřeno 119 kontraktů na dodávku 53,1 tisíce MWh elektřiny a zemního plynu pro konečné odběratele za 30,4 milionu korun. Zemní plyn zdražil, cena elektřiny v nízkém napětí klesla.

41. týden na Českomoravské komoditní burze Kladno: Cena plynu stoupla, elektřina v závěru týdne zlevňovala
Foto: cmkbk.cz
Popisek: Českomoravská komoditní burza Kladno - logo
reklama

Roční kontrakt zemního plynu uzavíral v maloodběru i velkoodběru shodně na 418 Kč/MWh, což v maloodběru znamenalo nárůst o 3,5 procenta, velkoodběr pak zdražil o 4,5 procenta.

Cena ročního kontraktu elektřiny v nízkém i vysokém napětí dosáhla úrovně 815 Kč/MWh. V nízkém napětí cena proti předchozímu týdnu klesla o 7,3 procenta. Ve vysokém napětí to znamenalo mírné zdražení o 1,2 procenta.

O nákupu energií na Českomoravské komoditní burze Kladno informovalo v říjnu město Třebíč, kterému končí smlouva vysoutěžená v roce 2015 prostřednictvím elektronické aukce v systému EZAK. Vedení města se rozhodlo nakoupit na energetickém trhu ČMKBK na dva roky a ušetřilo tím téměř 2 miliony korun.

Při současné ceně platí město celkem za elektrickou energii 4,2 milionu korun. Od roku 2017 se cena úsporou výrazně sníží, a to na 3,3 milionu korun ročně. Město tedy za dva roky ušetří na elektřině více než 1,6 milionu korun," uvedl místostarosta Pavel Pacal. Jedná se o silovou elektřinu pro městské budovy, veřejné osvětlení a také všechny příspěvkové organizace, jako je městské kulturní středisko, základní a mateřské školy či městská knihovna.

Českomoravská komoditní burza Kladno vznikla v roce 1995 dle zákona č. 229/1992 Sb., o komoditních burzách a na základě státních povolení udělených Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem zemědělství. Obchodování s energiemi organizuje ČMKBK v samostatné sekci Energetická burza od roku 2002, která je tak první energetickou burzou v České republice a největším energetickým burzovním trhem s dodávkami energií ve střední Evropě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Před koronavirovou ponorkou zachránily děti z DD Příbor kola od Nadace ČEZ

10:24 Před koronavirovou ponorkou zachránily děti z DD Příbor kola od Nadace ČEZ

Jak dostat děti od mobilů a počítačů k pohybu a sportování? V Dětském domově Příbor na Novojičínsku …