84. koncertní sezona Pražského filharmonického sboru byla zahájena

17.09.2018 7:34

Pražský filharmonický sbor (PFS) zahájil svoji 84. koncertní sezonu. Podobně jako v minulých letech i v této sezoně vystoupí na koncertech a prestižních festivalech doma i v zahraničí a bude účinkovat s významnými orchestry pod vedením světově uznávaných dirigentů.

84. koncertní sezona Pražského filharmonického sboru byla zahájena
Foto: Pražský filharmonický sbor (PFS)
Popisek: Pražský filharmonický sbor (PFS)
reklama

„V sezoně 2018/19 se představíme na zajímavých projektech nejen s Českou filharmonií, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK či Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, ale v rámci České republiky také v Ostravě, Litomyšli a Pardubicích,“ prozradila ředitelka Pražského filharmonického sboru PhDr. Eva Sedláková. PFS vystoupí také na nejvýznamnějších českých hudebních festivalech, jako jsou Dvořákova Praha, Pražské jaro nebo Smetanova Litomyšl. Pro britské vydavatelství Decca Classics nahraje PFS ve spolupráci s Českou filharmonií a dirigentem Jakubem Hrůšou Te Deum Antonína Dvořáka.

V sezoně 2018/19 se uskuteční v Praze tři samostatné sborové koncerty, které představí zajímavá a dramaturgicky objevná díla světového repertoáru, a to včetně tvorby soudobých autorů – např. mladého českého skladatele Jana Duška, jehož vánoční skladba zkomponovaná přímo na objednávku Pražského filharmonického sboru zazní ve světové premiéře. Tyto koncerty se uskuteční v kostele sv. Šimona a Judy v Praze ve dnech 15. prosince 2018 a v následujícím roce 14. března a 19. května 2019.

PFS vystoupí v říjnu 2018 na festivalu Beethovenfest v německém Bonnu, kde se představí společně s Vlámský symfonickým orchestrem pod vedením Jana Lathama-Koeniga a také na samostatném sborovém koncertu, na kterém uvede díla Johna Tavenera, Peterise Vaskse či Petra Ebena. Následovat bude týdenní turné v Belgii, kde se PFS představí na sérii koncertů ve čtyřech městech (Brusel, Bruggy, Gent a Antwerpy), opět společně s Vlámským symfonickým orchestrem a dirigentem Janem Lathamem-Koenigem. Den vzniku samostatného Československého státu

28. října 2018 oslaví PFS významným debutem: poprvé vystoupí (v počtu 100 zpěváků) ve slavné newyorské koncertní síni Carnegie Hall. Společně s Českou filharmonií a jejím šéfdirigentem Semjonem Byčkovem zde uvede Mahlerovu Symfonii č. 2, která bude poté nahrána i pro společnost Decca Classics. Koncem října 2018 PFS zavítá opět do Ruska, kde se představí v Janáčkově Glagolské mši ve Velkém sále moskevského Mezinárodního domu hudby. V dubnu 2019 odcestuje PFS na turné do Izraele, kde vystoupí společně s Izraelskou filharmonií pod taktovkou Manfreda Honecka v Brahmsově Německém requiem. Po úspěchu v roce 2017 PFS zavítá opět do Budapešti, kde se představí v rámci Budapešťského jarního festivalu s Velkým symfonickým orchestrem P. I. Čajkovského pod vedením Jana Lathama-Koeniga. Závěr sezony bude opět patřit významným hudebním festivalům ve švýcarském St. Gallenu (Verdi: Trubadúr) a rakouském Bregenzu (Verdi: Rigoletto, Massenet: Don Quichotte), kam se PFS vrátí jako rezidenční sbor již po desáté. V rámci Bregenzského operního festivalu vystoupí za doprovodu Vídeňských symfoniků také ve Verdiho Requiem pod taktovkou Fabia Luisiho.

PFS uspořádá v této sezoně v rámci své edukativní činnosti také koncert určený pro děti a žáky základních škol – 7. června 2019 v Koncertním sále Pražské konzervatoře, a také několik pěveckých workshopů přímo ve školách. Již sedmým rokem úspěšně pokračuje i Akademie sborového zpěvu, která nabízí příležitost pro mladé zpěváky získat zkušenosti z práce v profesionálním pěveckém tělese.

Kalendář PFS je zaplněný do konce roku 2019 a v jednání jsou již projekty na léta následující, mezi které například patří turné po USA (Washington, Baltimore, Philadelphia a New York) v roce 2021, Velikonoční festival v Salcburku (2020), BeethovenFest Bonn (2020), Hongkong Arts Festival (2021), Festival George Enesca v Bukurešti (2021), Koncerty s Vlámským symfonickým orchestrem (2020), National Symphony Orchestra (2021), Baltimore Symphony Orchestra (2021), The Philadelphia Orchestra (2021), Baden-Baden Festspiele (2021-2023). V jednání jsou také další společné zahraniční projekty s Českou filharmonií. PFS bude pokračovat ve spolupráci s mnohými renomovanými dirigenty, jako jsou Gianandrea Noseda, Vladimir Fedosejev, Christian Thielemann, Manfred Honeck, Fabio Luisi, Andrés Orozco-Estrada, Jan Latham-Koenig, Semjon Byčkov, Manfred Honeck, Jakub Hrůša, Tomáš Netopil atd.  V jednání jsou též další nahrávací projekty s významným hudebním vydavatelstvím Decca Classics.

Pražský filharmonický sbor má za sebou třiaosmdesátiletou historii, vystupuje s prestižními tělesy a dirigenty mezinárodní hudební scény a patří mezi nejvyhledávanější evropské profesionální pěvecké sbory. Hlavním sbormistrem Pražského filharmonického sboru je od roku 2007 Lukáš Vasilek.

Zřizovatelem Pražského filharmonického sboru je Ministerstvo kultury České republiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

DPP dostal ocenění za přínos k rozvoji odpovědného veřejného zadávání v České republice

18:47 DPP dostal ocenění za přínos k rozvoji odpovědného veřejného zadávání v České republice

Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky (MPSV ČR) udělilo Dopravnímu podniku hl. m. Pra…