AČCKA: Největší loď světa vypluje z Říma a Barcelony již v květnu

21.04.2022 16:09 | Tisková zpráva

Díky příjemné cenové politice lodních společností se obnovuje zájem Čechů o okružní plavby.

AČCKA: Největší loď světa vypluje z Říma a Barcelony již v květnu
Foto: AČCKA
Popisek: AČCKA

V předpandemických letech se trh okružních plaveb stal nejrychleji rostoucí oblastí cestovního ruchu. Každoročně zaznamenávaly cestovní kanceláře v ČR nárůst prodejů okolo 13 procent ročně. V roce 2020 byly okružní plavby vlivem pandemie zcela pozastaveny, v loňském roce se za přísných podmínek dodržování covidových opatření začal trh zvolna rozbíhat. Letos plánují lodní společnosti zcela obnovit provoz všech svých lodí a postupně se tak vrátit k předpandemickým číslům.

Zdražení pohonných hmot se zatím do cen okružních plaveb nijak nepromíjí. Přestože jsou lodě většinou na naftový pohon, aktuální ceny se drží přijatelné úrovně i díky posilování české koruny. Středomořskou týdenní plavbu s polopenzí a vnitřní kajutou lze pořídit od 8000 Kč/os., plavbu v Karibské oblasti pak od 20 000 Kč/os. s all-inclusive. Nejlevnější plavby však čeští dovolenkáři tolik nenakupují. Cestovní kanceláře naopak pozorují zájem Čechů o dražší kajuty a kvalitnější služby na lodi.

V současné době byla opatření související s COVID-19 v podobě nošení roušek na lodích zrušena, při nalodění je nicméně nutné počítat s kontrolou tělesné teploty a předložením dokladu o bezinfekčnosti či provedením testu bezinfekčnosti na palubě lodi.

Anketa

Zaslouží si ředitel BIS Michal Koudelka státní vyznamenání?

2%
95%
hlasovalo: 42644 lidí

Přestože v r. 2020 byly okružní plavby pozastaveny, obor nezahálel a věnoval se výstavbě luxusních lodí s novými technologiemi a vybavením atraktivními pro cestující. Mezi novinky posledních let se řadí okružní plavba z Galapág na Antarktidu, pozorování polární záře z paluby výletní lodi, návštěva kolonie tučňáků, turné po evropských vánočních trzích, nové technologie zajišťující personalizovaný zážitek z cestování na lodi, pořádání hudebních festivalů na lodi s cílem přizpůsobení se mladé generaci, silné Wi-Fi připojení pro pracující dovolenkáře nebo zaměření se na „nové“ segmenty cestujících – samostatné ženy a jednotlivce (tzv. solo travel).

Mezi nejoblíbenější lodní společnosti patří mj. MSC Cruises, Costa Cruises, Celebrity Cruises a společnost Royal Caribbean International, jejíž největší loď světa (Wonder of the Seas) bude vyplouvat z Barcelony a Říma od května letošního roku. Největší propagaci se tomuto segmentu dostalo paradoxně po nehodě lodi Costa Concordia u italských břehů v lednu 2012. V lednu letošního roku tak uběhlo 10 let od této tragické nehody.

Podle statistik CLIA (Cruise Lines International Association) je nejvíce okružních plaveb celosvětově realizováno v Karibské oblasti (34 %) a dále ve Středomoří (17 %). Klientela pochází nejčastěji ze Severní Ameriky a Evropy. Česká klientela směřuje ze 70 % plaveb do Středomoří. Mezi další destinace okružních plaveb patří Spojené arabské emiráty/Saúdská Arábie, Izrael, Severní Evropa a fjordy, Pacifické pobřeží, Jižní Amerika a jižní Afrika.

Vývoj počtu cestujících na okružních plavbách celosvětově:
2019 - 30 milionů
2018 - 28,5 milionu
2017 - 26,7 milionu
2016 - 25,2 milionu
2015 - 23,06 milionu
(zdroj: CLIA)

Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) je české profesní sdružení subjektů cestovního ruchu, založené v roce 1991, které má přibližně 250 členů z řad subjektů cestovního ruchu. AČCKA, jako jediný zástupce za Českou republiku, je také členem ECTAA – asociace sdružující národní asociace cestovních kanceláří a cestovních agentur zemí Evropské unie (více ZDE), účastní se zasedání a své členy pravidelně informuje o aktuálním dění z oblasti evropské legislativy.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

odvody

Když si začínající podnikatel odloží platby pojištění, ale v podnikání se mu nedaří, tak je stejně bude muset uhradit, nebo ne? A kde je pak nějaká pomoc? Protože ony i minimální zálohy budou díky vaší vládě dost vysoké. Uvědomujete si to? Proč jste vlastně na navýšení přistoupili, hlavně teď když ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Veolia koupila od CE Industries podíl ve společnosti Advance Energo

11:12 Veolia koupila od CE Industries podíl ve společnosti Advance Energo

Průmyslová skupina CE Industries se na základě posouzení svých strategických cílů a možností další e…