AIG: Zájem českých firem o pojištění škod na životním prostředí se zdvojnásobil

22.04.2014 14:03

Od roku 2013, kdy veškeré náklady spojené s náhradou škod na životním prostředí přešly podle zákona na zněčišťovatele, se zvýšil zájem českých firem o pojištění škod na životním prostředí. Podle pojišťovny AIG, která toto environmentální pojištění nabízí, za tím stojí nejen obavy o reputaci značky, ale především hrozba úpadku. Sanace znečištěné přírody se totiž řádově pohybuje v desítkách milionů korun.

AIG: Zájem českých firem o pojištění škod na životním prostředí se zdvojnásobil
Foto: AIG
Popisek: AIG
reklama

„Když přede dvěma lety došlo k úniku kontaminující látky do řeky Blata na Olomoucku, došlo k úhynu nejméně osmi druhů ryb a řeka bude ve své předchozí kondici až za deset let. Náklady na sanaci se vyšplhají ke 150 milionům korun. Taková částka samozřejmě může být pro většinu firem smrtelná,“ říká Pawel Holnicki z pojišťovny AIG. Přitom důvody pro zřízení environmentálního pojištění mají firmy různé. Pro 75 % společností jsou environmentální rizika jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících dobrou pověst firmy. Právní předpisy a nařízení vlády považuje za hlavní motivaci k správnému řešení ekologických rizik 61 % společností*.

„Zajímavé však je, že pouze 33 % českých firem má havarijní plán pro případ ekologické újmy a environmentálních incidentů. V případě řízení ekologických rizik respondenti počítají hlavně s pomocí environmentálních konzultantů, interních odborníků a místních orgánů státní správy v tomto pořadí,“ uvádí Pawel Holnicki.

Případy, kdy dochází ke znečištění životního prostředí, přitom nejsou nijak ojedinělé. Každoročně zasahují hasiči u více než 5 tisíc případů úniků nebezpečných látek. To je průměrně 15 případů denně. Ve většině případů jde o únik látky ropného charakteru, přičemž tyto látky patří z hlediska ekologické škody k těm nejnebezpečnějším a z hlediska sanace k finančně nejnáročnějším.

Česká inspekce životního prostředí uložila v roce 2013 celkem 2738 pokut, jejichž celkový objem dosáhl částky 167 298 180 Kč (nárůst oproti roku 2012 o 42 %). V průměru připadá na pět kontrol jedno zjištění porušení zákona.

Aby firmy předešly nákladům spojeným s náhradou škod na životním prostředí, nabízí pojišťovna AIG pojištění EnviroPro. To hradí:

  • Náklady na realizaci preventivních opatření
  • Náklady právního zastoupení
  • Náklady na realizaci nápravných opatření (šetření, odstranění, vyčištění, monitoring) v rámci majetku pojištěného i mimo něj včetně nákladů na opravu majetku pojištěného, poškozeného při realizaci nápravných opatření
  • Škoda vyplývající jak z náhlého a neočekávaného, tak i z postupného znečištění
  • Škoda na zdraví a věcná škoda způsobená třetím osobám v důsledku znečištění

„Vedle toho lze pojištění rozšířit o pojištění přerušení provozu, odpovědnost za ekologické škody v souvislosti s přepravou a odpovědnost za ekologické škody v souvislosti se stavební montáží včetně subdodavatelů,“ doplňuje Holnicki. „V případě složitějších rizik či mezinárodních projektů nabízíme klientům řešení na míru jejich potřebám, jako je rytí pro škody vyplývající z již existujících avšak dosud neznámých podmínek znečištění, s možností uzavření pojistné smlouvy až na 10 let nebo mezinárodní pojistný program s pojistnými smlouvami vydanými v jednotlivých zemích dle působení klienta.“

O společnosti AIG

American International Group, Inc (AIG) působí na trhu od roku 1919, v České republice prostřednictvím své pobočky AIG Europe Limited od roku 1992. AIG patří k největším světovým poskytovatelům neživotního pojištění a pečuje o své klienty ve více než 130 zemích. Společnost má 63 000 zaměstnanců po celém světě a v roce 2012 vyplatila svým klientům v průměru více než 115 milionů dolarů denně. Klienti z řad jednotlivců, středních i velkých mezinárodních společností využívají komfortu jedné z nejrozsáhlejších sítí poboček s vysokou kvalitou poskytovaných služeb.

Akcie společnosti AIG jsou obchodovány na burze cenných papírů v New Yorku i Tokiu. 90% celosvětově působících společností žebříčku Fortune 500 jsou klienty AIG. Pro více informací navštivte prosím internetové stránky www.aig.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo dopravy: Stanice Šakvice bude mít nové nástupiště a podchod

18:14 Ministerstvo dopravy: Stanice Šakvice bude mít nové nástupiště a podchod

Po zimní přestávce pokračují práce na modernizaci a elektrizaci železniční tratě Šakvice – Hustopeče…