„Když přede dvěma lety došlo k úniku kontaminující látky do řeky Blata na Olomoucku, došlo k úhynu nejméně osmi druhů ryb a řeka bude ve své předchozí kondici až za deset let. Náklady na sanaci se vyšplhají ke 150 milionům korun. Taková částka samozřejmě může být pro většinu firem smrtelná,“ říká Pawel Holnicki z pojišťovny AIG. Přitom důvody pro zřízení environmentálního pojištění mají firmy různé. Pro 75 % společností jsou environmentální rizika jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících dobrou pověst firmy. Právní předpisy a nařízení vlády považuje za hlavní motivaci k správnému řešení ekologických rizik 61 % společností*.
„Zajímavé však je, že pouze 33 % českých firem má havarijní plán pro případ ekologické újmy a environmentálních incidentů. V případě řízení ekologických rizik respondenti počítají hlavně s pomocí environmentálních konzultantů, interních odborníků a místních orgánů státní správy v tomto pořadí,“ uvádí Pawel Holnicki.
Případy, kdy dochází ke znečištění životního prostředí, přitom nejsou nijak ojedinělé. Každoročně zasahují hasiči u více než 5 tisíc případů úniků nebezpečných látek. To je průměrně 15 případů denně. Ve většině případů jde o únik látky ropného charakteru, přičemž tyto látky patří z hlediska ekologické škody k těm nejnebezpečnějším a z hlediska sanace k finančně nejnáročnějším.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva