„Začíná se projevovat, že v nabitém konkurenčním prostředí, kde se firmy předhánějí s nabídkami produktů spojených s finančními službami, začíná nemalá část spotřebitelů ztrácet půdu pod nohama a podlehne i sebenesmyslnější obchodní nabídce“, uvádí předseda představenstva AMSP Karel Havlíček. „Výsledkem je, že si na kreditní karty kupujeme kravaty, pečivo nebo vyrazíme na Malorku na „výhodný úvěr“. Podceňování či dokonce redukování kupecké matematiky na základních a středních školách z mnohých následně spolehlivě udělá žebráky,“ dodává.
Celkem 61 % respondentů uvedlo, že má ve firmě zaměstnance, proti kterému byla nařízena exekuce. Celkový počet činí 193 s exekucí, což jsou v průměru zhruba 3 zaměstnanci na firmu. Ve 42 % firem zaznamenaly firmy nárůst exekucí nebo tzv. „osobních bankrotů“, přičemž téměř polovina z tohoto počtu firem to považuje za narůstající problém. Z negativních průvodních jevů způsobených exekucemi uvedlo 36 % respondentů menší výkonnost či soustředění zaměstnance na práci a 33 % zvýšené vytížení účetního oddělení. Dále to byla vyšší fluktuace zaměstnanců (12 %) a vyšší nemocnost zaměstnance (8 %). Z dalších problémů lze jmenovat negativní působení na zaměstnance v exekuci, kterého nelze motivovat odměnami, neboť vše, co vydělá, jde na exekuci.
„Nedostatečná finanční gramotnost tím způsobuje firmám druhotné problémy, zaměstnanci se nesoustředí na práci a motivace se míjí účinkem. I proto se firmám vyplatí podporovat interní kurzy základní finanční a právní gramotnosti, které naše asociace pro podnikatele připravuje“ uvádí Věroslav Sobotka, člen legislativního výboru AMSP.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: AMSP ČR