Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR dlouhodobě usiluje o zvýšení transparentnosti a omezení možností korupce nejen v oblasti veřejných zakázek, ale v oblasti podnikání obecně. Byli to právě podnikatelé, kteří se v rámci průzkumu provedeného Asociací v únoru 2010 vyjádřili velmi kriticky k rozbujelé korupci v oblasti veřejných zakázek a vyvolali tak všeobecnou diskusi na téma transparentnosti. O skutečnosti, jak je společnost a veřejná sféra prorostlá korupcí, vypovídá odpověď 60 % respondentů, kteří se vyjádřili, že veřejnou zakázku není možné získat bez provize nebo úplatku. Téměř polovina (44 %) podnikatelů by byla ochotna veřejně vystoupit v případě, že se dozvědí o korupčním jednání, i když to pro ně znamená velké riziko ohledně šancí na další zakázky. Průzkumu se zúčastnilo 547 respondentů - majitelů malých a středních firem s 5-250 zaměstnanci z oborů průmysl, služby a stavebnictví z celé České republiky. Vzorek oslovovaných firem byl stanoven dle odborné metodiky ČSÚ. Dotazník byl sestaven ve spolupráci s protikorupční organizací Transparency International Česká republika. S celým průzkumem se můžete seznámit na webu AMSP ČR http://www.amsp.cz/4-pruzkum-amsp-cr-nazory-podnikatelu-na-korupci .
S cílem tuto situaci změnit se Asociace podílela jak na práci expertní skupiny pro transparentní veřejné zakázky, tak i na vytváření Platformy pro transparentní veřejné zakázky a Koalice pro transparentní podnikání, jichž je členem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: AMSP ČR