ANNONCE: Češi nejčastěji poptávají dvoupokojové byty. Zájem mají i o ty družstevní

21.04.2014 9:42

Podle aktuálních statistik inzertních novin ANNONCE a portálu ANNONCE.cz stoupla za poslední měsíc nabídka a poptávka bytů oproti lednu až čtyřnásobně. Češi mají zájem hlavně o menší dvoupokojové byty. To potvrzuje i vlastní průzkum Stavebního bytového družstva Stavbař, které zjišťovalo zájem o novou družstevní výstavbu.

ANNONCE: Češi nejčastěji poptávají dvoupokojové byty. Zájem mají i o ty družstevní
Foto: red
Popisek: Annonce
reklama

Češi nejčastěji poptávají byt o dvou pokojích. Vyplynulo to ze statistik inzertních novin ANNONCE a serveru ANNONCE.cz. Dvoupokojové byty představují 44 % celkové poptávky, třípokojové 37 % poptávky. Největší zájem je o byty v Praze. „Hned čtyři z pěti poptávajících preferují bydlení v hlavním městě, což je dáno největší kupní silou a s tím spojenou výší průměrných platů,“ dodává Petr Langer, odborník ANNONCE na segment realit.

Podle statistik se však nabídka a poptávka po bytech liší, byť není rozdíl mezi dispozicemi bytů tak výrazný. „Třípokojové byty nabízí 38 % inzerátů, ty dvoupokojové tvoří téměř 35 % všech nabídek,“ doplňuje statistiky Langer. Češi totiž průměrně nabízejí byt o rozloze přes 68 m2 se třemi pokoji v hodnotě 1,86 milionu korun.

Nejčastěji se byty nabízí v Praze, Středočeském a Ústeckém kraji

Hned čtvrtina inzerovaných bytů se nachází v Praze. V průměru za ně majitelé požadují 3,87 milionu korun. Necelých 16 % bytů je nabízeno ve Středočeském kraji, kde si je lze v porovnání s hlavním městem pořídit znatelně levněji: za 1,62 milionu korun. Třetí nejčastěji nabízenou lokalitou je Ústecký kraj (13 % ze všech nabídek), průměrná cena bytu je v tomto regionu ještě nižší: 617 tisíc korun.

Nejčastěji nabízené byty

Podíl nabídky (zaokrouhleno)

Region

Průměrná cena bytu

(v milionech CZK, zaokrouhleno)

25 %

Praha

3,87

16 %

Středočeský kraj

1,62

13 %

Ústecký kraj

0,62

                                                                                                                                  Zdroj: ANNONCE

Za nový družstevní byt jsou Češi ochotni dát téměř 2,4 milionu korun

„Svou renesanci zažívá i družstevní bydlení. Jeden ze šesti aktuálně poptávaných či nabízených bytů byl či stále je v družstevním vlastnictví,“ zmiňuje další zajímavost Langer. Češi tak na družstevní bydlení nezanevřeli, ba naopak. Aktuální situace na realitním trhu dokonce přeje novým projektům. „Současná družstevní výstavba splňuje všechny nároky moderního bydlení: byty jsou finančně dostupné, dobře řemeslně zpracované a lze je případně převést na jiné vlastníky snáze než byty na hypotéku, a to formou převodu družstevního podílu,“ vyjmenovává klady družstevního bydlení František Sojka, předseda Stavebního bytového družstva (SBD) Stavbař.

A jaké mají Češi požadavky na nové družstevní byty? Podle vlastního průzkumu SBD Stavbař mezi zájemci o družstevní bydlení by zpovídaní nejraději získali byt o velikosti necelých 63 m2, za nějž by byli ochotni zaplatit až 2,39 milionu korun. „Takovou sumu však noví členové jednorázově platit nemusí. U družstevního bydlení totiž stačí mít k dispozici pouze čtvrtinu až třetinu celkové ceny bytu,“ dodává Sojka. Prostředky na nové družstevní byty podle průzkumu SBD Stavbař disponují čtyři z deseti zájemců.

Průzkum SBD Stavbař současně potvrzuje statistiky ANNONCE ohledně preference dispozic bytu. Pokud by si zájemci mohli vybrat z více variant, zvolili by až v 94 % případů byt dvoupokojový a v 68 % případů byt třípokojový.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo dopravy: V přístavu Hluboká nad Vltavou lodě bezpečně natankují pohonné hmoty

22:33 Ministerstvo dopravy: V přístavu Hluboká nad Vltavou lodě bezpečně natankují pohonné hmoty

Kapitáni rekreačních lodí v největším jihočeském veřejném přístavu pro rekreační lodě v Hluboké na V…