ANNONCE: Současní domácí mazlíčci Čechů – jorkšír, čínské prase nebo opice

12. 8. 2013 19:20

Zvyklosti Čechů v chování domácích zvířat se mění. Nejpopulárnější jsou sice stále psi, mezi nimi však lidé nejvíce preferují malá „pokojová“ plemena, jako jsou jorkšír nebo čivava.

ANNONCE: Současní domácí mazlíčci Čechů – jorkšír, čínské prase nebo opice
Foto: Jaroslav Bukovský
Popisek: Ochránci zvířat - ilustrační foto

Dříve populární křečky a morčata nahradili králíčci, čínská prasátka anebo ještě exotičtější „mazlíčci“. Výjimkou v českých domácnostech nejsou podle údajů ANNONCE třeba opice či osmáci degu.

Nejčastěji chovaným domácím zvířetem zůstávají s přehledem psi. Dokládá to inzertní nabídka i poptávka na serveru Annonce.cz, kde tvoří 58 % všech inzerovaných zvířat. Až daleko za nimi jsou kočky s 21 %, papoušci či další ptáci 3,5 % a králíčci 2,2 %, kteří předstihli dříve populárnější rybičky s necelými 2 %. Velký pokles popularity za poslední léta zaznamenala pak morčata (1 %) a zejména křečci, kteří podle červencových údajů Annonce klesli až na 0,3 % z celkové nabídky zvířat.

Populární jsou hospodářská zvířata, ale třeba i opice

Nárůstu obliby se naopak těší hospodářská zvířata, jejichž počty v inzerci jsou po poklesu zájmu v 90. letech každým rokem vyšší. Mezi nimi vévodí zejména drůbež, ovce a kozy, které společně tvoří tři čtvrtiny celkové inzertní nabídky. Souvisí to patrně i s trendem příklonu ke kvalitním potravinám vlastní výroby a snahou ušetřit v rodinném rozpočtu,“ říká datová analytička ANNONCE Lenka Jakovljevičová.

Češi také stále častěji chovají doma exotická zvířata; poměrně častá jsou čínská prasátka, dále činčily, osmáci degu anebo pískomilové či lasičky. Výjimkou u nás nejsou podle inzertní nabídky ANNONCE ani ježci, chameleoni anebo opice.

Typický český pes – jorkšír nebo čivava

Nejpopulárnějším domácím zvířetem zůstává pes a jeho obliba neustále mírně roste. Za poslední desetiletí se však u Čechů proměnil zájem o jednotlivé rasy. Dříve populární plemena jako kokršpaněl či jezevčík jsou dnes spíše v menšině.

V inzertní nabídce vedou menší pokojoví psi – jorkšíři (14 %) a čivavy (10 %), mezi většími plemeny pak labradorský nebo zlatý retrívr (8 %), ale také česká stálice – německý ovčák (8 %), kterému pomáhá, že je vnímán jako prototyp hlídacího psa. Na křížence pak připadá necelá desetina nabídky ‚psích‘ inzerátů. V podílu četnosti jednotlivých plemen poptávka víceméně kopíruje nabídku, jen je přibližně patnáctkrát nižší,“ dodává analytička ANNONCE Lenka Jakovljevičová.

O společnosti ANNONCE, www.annonce.cz

ANNONCE a.s. je tradiční česká společnost zabývající se poskytováním a zprostředkováním služeb a obchodu svým zákazníkům. ANNONCE byla založena v březnu roku 1990 jako tištěné médium, ve kterém byly prezentovány inzeráty. V dnešní době tištěné médium vychází čtyřikrát týdně ve třech různých dílech a týdenní náklad se pohybuje okolo 100 - 110 tisíc výtisků. Jen v roce 2011 ANNONCE otiskla 2,125 milionů inzerátů. Online verze ANNONCE vznikla v roce 1997 a od té doby má téměř 300 tisíc registrovaných uživatelů a okolo 350 tisíc reálných uživatelů za měsíc. Denně ANNONCE v průměru publikuje 250 tisíc inzerátů. Z toho například jen reality tvoří 80 tisíc, dalšími početnými a hojně využívanými rubrikami jsou Práce, Auto-moto a Seznamka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy Praha: Prostor před libeňským nádražím se zazelená novými pavlovniemi

22:29 Lesy Praha: Prostor před libeňským nádražím se zazelená novými pavlovniemi

Na příjemnou změnu a svěží prostředí se mohou těšit obyvatelé pražské Libně i cestující z místního v…