Pro vybraná opatření ve velkoplošných chráněných územích, jako je výsadba dřevin na nelesní půdě a likvidace invazní křídlatky a bolševníku velkolepého, v podstatě suplují roli AOPK ČR při příjmu žádostí a jejich hodnocení [2]. „Místní akční skupiny budou administrovat žádosti, které se týkají opatření, o něž není dlouhodobě zájem, tedy likvidaci invazních druhů. Doufáme, že nám dokáží s čerpáním problematických aktivit pomoci, protože na místní úrovni úzce spolupracují s nejrůznějšími subjekty,“ říká Anna Limrová, ředitelka samostatného odboru OPŽP.
Dne 16. 1. 2017 byly vyhlášeny dvě výzvy [3] řídícího orgánu OPŽP určené právě pro místní akční skupiny (MAS), které mají ve svých územních strategiích obsaženy i dotace z OPŽP. Na základě těchto výzev mohou MAS začít vyhlašovat své „podvýzvy“ a přijímat žádosti např. od obcí, krajů, nevládních neziskových organizací, fyzických a právnických osob podnikajících apod. Možnost vyhlásit výzvu mají místní akční skupiny až do začátku roku 2020 a celkově mohou z OPŽP rozdělit necelých 500 mil. Kč.
Místní akční skupiny poskytují konzultace, žádosti o podporu přijímají a hodnotí jejich formální i věcnou stránku. Žádosti, které splní podmínky všech fází hodnocení, doporučí MAS k financování. Poté je ještě schvaluje řídící orgán programu a dále administruje Státní fond životního prostředí (proplácí finanční prostředky).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva