AOPK ČR: Nejstarší chráněná krajinná oblast na Moravě ve (staro)novém kabátě

19.03.2019 18:47

Včera, v pondělí 18. března, vláda svým nařízením schválila změnu hranic CHKO Moravský kras, nejstarší CHKO na Moravě. Ta se rozšíří o zhruba o 6 km2 cenných bučin a dubohabřin v jižní části Moravského krasu a o oblast s ponory krasových toků u Ždáru a Holštejna.

AOPK ČR: Nejstarší chráněná krajinná oblast na Moravě ve (staro)novém kabátě
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Včera, v pondělí 18. března, vláda svým nařízením schválila změnu hranic CHKO Moravský kras, nejstarší CHKO na Moravě [1]. Ta se rozšíří o zhruba o 6 km2 cenných bučin a dubohabřin v jižní části Moravského krasu a o oblast s ponory krasových toků u Ždáru a Holštejna. Zároveň z CHKO byly vyňaty části zastavěných obcí a města a lesy s nepůvodními smrkovými monokulturami.

„Kromě úpravy hranic se mění i zonace chráněné krajinné oblasti.  Ta zajistí lepší péči o cenné krasové území, které je důležité i pro ochranu podzemních vod. Jednoduše řečeno, to, co děje na povrchu, má přímý dopad i na kvalitu a množství vody v podzemí. Všechny změny jsme projednávali s obcemi a hlavními hospodáři v území. Pokud někde dojde k omezení hospodaření – zejména to může nastat právě kvůli ochraně podzemních vod v oblastech nad Amatérskou krasovou jeskyní nebo kolem skupin závrtů i Vilémovic, dostanou vlastníci či nájemci finanční kompenzaci,“ vysvětluje Leoš Štefka z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, vedoucí Správy CHKO Moravský kras.

Zpřesnily se také bližší ochranné podmínky se specifickým důrazem na ochranu krasových jevů, kdy jakékoli využívání jeskyní je vázáno na souhlas ochrany přírody. Důvodem byl zvyšující se tlak na nejrůznější využívání dnes nepřístupných jeskyní a potřeba přesného stanovení ochrany jak vlastních jeskyní, tak i unikátní bioty podzemního světa.

[1] CHKO Moravský kras byla vyhlášena v roce 1956, o pouhý rok starší je naše nejstarší CHKO - Český ráj. Více zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senát: Mezinárodní konference ke 100. výročí narození kardinála Tomáše Špidlíka

10:06 Senát: Mezinárodní konference ke 100. výročí narození kardinála Tomáše Špidlíka

V rámci oslav 100. výročí narození kardinála Tomáše Špidlíka se v pondělí 21. října 2019 uskuteční v…