AOPK: Jeden z beskydských medvědů možná dostane telemetrický obojek

23.03.2019 9:36

Právě v těchto dnech probíhá pokus o odchyt medvěda v oblasti Lysé hory v chráněné krajinné oblasti Beskydy. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Beskydy a Mendelova univerzita v Brně chtějí totiž zjistit, jak se zvíře v krajině pohybuje a jaké má zvyky.

AOPK: Jeden z beskydských medvědů možná dostane telemetrický obojek
Foto: AOPK.cz
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky

Právě proto byly ve spolupráci s kolegy z polského Tatranského národního parku (Tatrzański Park Narodowy), kteří mají s odchyty medvědů dlouholeté zkušenosti, připraveny dvě speciální klece. Pokud se zvíře podaří polapit, dostane telemetrický obojek. Odchyt umožní i odebrání vzorků pro genetickou analýzu, aby se zjistilo, zda se nejedná o medvěda, který na podzim působil škody ve Zlínském kraji na Vsetínsku [1].

„Medvěda, který se tu pohybuje už více než dva měsíce, mohou spatřit i místní obyvatelé [2]. Chová se na jednu stranu tak, jak je u medvědů běžné – pokud to jde, vyloupí včelí úl, uloví jelena nebo prase divoké, ale k lidem se nechová agresivně. Na druhou stranu se nechová vždy plaše. Protože se stále množí jeho pozorování, chceme využít dlouholeté zkušenosti polských kolegů. Pokud se medvěda podaří odchytit, dostane telemetrický obojek, takže budeme vědět, kde se zhruba zrovna pohybuje. Víme také, že jsou na území CHKO Beskydy medvědi nejspíše dva, takže o jednom z nich budeme mít přehled. Zároveň se ukáže, zda jeden z nich není ten vsetínský,“ vysvětluje František Jaskula z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Beskydy.

Státní ochrana přírody bude medvěda – pokud se odchyt podaří – sledovat. „Věříme, že se s příchodem jara, kdy bude mít dostatek potravy, odebere do lesů, kde bude mít potřebný klid,“ uzavírá František Jaskula. Využití klecí a speciálního obojku umožnila spolupráce s experty z Mendelovy univerzity v Brně a z Hnutí DUHA, kteří zprostředkovali dohodu s polským národním parkem.

Aby se odchyt medvěda podařil, je třeba, aby byl v oblasti, kde se pohybuje, klid. Děkujeme médiím i návštěvníkům Beskyd, že tuto potřebu respektují.

Medvědi do naší přírody patří, stejně jako další velké šelmy, rys a vlk. Právě oblast Beskyd je jediným místem, kde u nás tyto tři šelmy žijí. Zatímco vlka a rysa můžete spatřit i jinde, medvěda lze pravidelně vystopovat jen ve zdejších lesích, do kterých přichází ze sousedního Slovenska. Rys ostrovid, medvěd hnědý a vlk obecný jsou v ČR chráněni. Kvůli jejich dlouhodobému přirozenému výskytu je chráněná krajinná oblast Beskydy zařazena mezi evropsky významné lokality velkých šelem.

Poznámky:
[1] ZDE a ZDE
[2] ZDE

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky je státní instituce, která zajišťuje odbornou i praktickou péči o naši přírodu, zejména o chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace a národní přírodní památky. Více ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agentura CzechTrade a čínská platforma e-commerce JD podepsaly v Pekingu memorandum o porozumění

13:46 Agentura CzechTrade a čínská platforma e-commerce JD podepsaly v Pekingu memorandum o porozumění

Agentura na podporu obchodu CzechTrade dnes v rámci jednání české delegace v Číně podepsala memorand…