AOPK: Letos poprvé je 3. listopad dnem biosférických rezervací

03.11.2022 21:20 | Tisková zpráva

Pro šest tuzemských biosférických rezervací se 3. listopad stává slavnostním dnem. Mezinárodní den biosférických rezervací [1] má upozornit, jaký význam mají tato místa pro přírodu i člověka. Zaměřují se totiž nejen na ochranu vzácných ekosystémů, ale i na šetrné využívání přírodních zdrojů. Mohou být také součástí národních parků či chráněných krajinných oblastí.

AOPK: Letos poprvé je 3. listopad dnem biosférických rezervací
Foto: AOPK.cz
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky

„Jedinečnost přírody a krajiny v biosferických rezervacích je – podobně jako v chráněných krajinných oblastech – většinou výsledkem šetrného lidského hospodaření a bez zajištění vhodné péče by zanikla. Příkladem může být třeba oblast unikátních lužních lesů na soutoku Moravy a Dyje v biosférické rezervaci Dolní Morava. Současné hospodaření ji však měnilo k horšímu a druhová pestrost je pozůstatkem dob minulých. Pro posílení ochrany zdejší jedinečné přírody a zároveň obnovu šetrného lesnického hospodaření tu proto nyní připravujeme podklady pro vyhlášení chráněné krajinné oblasti. Vyhlášení chráněného území na soutoku Moravy a Dyje je i součástí programového prohlášení vlády. Bude tak zajištěna ochrana i naší poslední biosférické rezervace,“ vysvětluje Pavel Pešout z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Biosferické rezervace jsou vyhlašovány od roku 1976 jako součást rozsáhlého mezinárodního programu Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) Člověk a biosféra (Man and the Biosphere). Celosvětová síť nyní zahrnuje 738 biosférických rezervací ve 134 státech. V České republice jich bylo zatím ustaveno šest - Třeboňsko, Křivoklátsko, Bílé Karpaty, Šumava, Krkonoše a Dolní Morava.

Biosférické rezervace nejsou zahrnuty v právním řádu České republiky. Jsou chráněny především prostřednictvím velkoplošných zvláště chráněných území (CHKO, NP). Jediná BR Dolní Morava přes desetiletí snah dosud takto na většině území chráněna není.

Poznámky:
[1] Více ZDE

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky je státní instituce, která zajišťuje odbornou i praktickou péči o naši přírodu, zejména o chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace a národní přírodní památky. Více informací najdete ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Nelegální přepravy minerálních olejů na severu Čech

11:44 Celní správa: Nelegální přepravy minerálních olejů na severu Čech

Během jednoho dne odhalili celníci na Teplicku tři nelegální přepravy minerálních olejů ze sousedníh…