AOPK: U dálnice D3, nedaleko obce Řípec v jižních Čechách, srazilo auto vlka

03.12.2021 7:33 | Tisková zpráva

Zvíře bylo nalezeno ve středu, 4 km severně od hranice CHKO Třeboňsko u dálničního přivaděče, vedoucího ze silnice I. třídy č. 23 od Jindřichova Hradce směrem na České Budějovice. Leželo mezi svodidly a ochranným plotem dálnice D3. Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR je převezli k podrobnému zkoumání expertům, kteří se podílejí na výzkumu velkých šelem.

AOPK: U dálnice D3, nedaleko obce Řípec v jižních Čechách, srazilo auto vlka
Foto: AOPK.cz
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky

V širším okolí místa nálezu bylo pozorování samotářského vlka několikrát hlášeno. Na sražené zvíře upozornili členové místního mysliveckého spolku Řípec. Vlk se dostal k dálnici v místech, kde ochranný plot částečně chyběl. Proluka v oplocení jej pak svedla přímo do cesty projíždějícímu automobilu.

„Pitva by měla potvrdit přesnou příčinu smrti, kterou je pravděpodobně srážka s vozidlem, a také, jak byl samec vlka starý. Odebrané vzorky necháme podrobit genetické analýze, aby se zjistilo, z jaké populace zvíře pochází. Na základě získaných informací a místních znalostí se přikláníme k domněnce, že vlk byl zdejší, ale mohl také krajinou jen procházet při hledání nového teritoria,“ vysvětluje Jindřiška Jelínková z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Vlci putují na velké vzdálenosti a dokážou uběhnout až několik desítek kilometrů za noc – ať už při pohybu po svém teritoriu nebo při hledání nového. Kulturní krajina hustě osídlená lidmi a protkaná silnicemi pro ně však vytváří mnoho bariér. V přírodě plní vlci důležitou roli – pomáhají totiž snižovat počty přemnožených jelenů, srnců a divokých prasat, kteří působí velké škody v lesích a na polích.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Foldyna

Pane předsedo, co uděláte s Foldynou? Nemyslíte, že by měl urychleně vysvětlit, proč byl vykázán z domu a proč mu policie zabavila zbraně? A jestli se prokáže, že se dopustil domácího násilí, doufám, že ho neprodleně vysloužíte ze strany a budete po něm požadovat rezignaci?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BESIP: Počet smrtelných nehod motorkářů vzrostl

7:14 BESIP: Počet smrtelných nehod motorkářů vzrostl

V prvním pololetí roku 2026 zahynulo na českých silnicích 31 motocyklistů, což je o 11 více než loni…