ASEKOL: Sběr elektroodpadu stagnuje, baterie rostou

03.03.2013 19:00 | Zprávy

Díky kolektivním systémům ASEKOL, EKOLAMP a ELEKTROWIN se opět podařilo splnit limity EU, sběr baterií díky ECOBATU dokonce rostl.

ASEKOL: Sběr elektroodpadu stagnuje, baterie rostou
Foto: asekol.cz
Popisek: ASEKOL - logo

Občané České republiky v roce 2012 vytřídili méně vysloužilých elektrospotřebičů. Po dramatických více než 30% nárůstech před rokem 2009 je zřejmé, že křivka dokumentující výsledky sběru se ustaluje. Přesto se opět podařilo splnit limity, které nám ukládá Evropská unie. Prostřednictvím největších kolektivních systémů ASEKOL, EKOLAMP a ELEKTROWIN každý Čech odevzdal 4,1 kg starého elektra, tedy o 0,14 kg méně než v roce 2011. Nejlépe se dařilo ve Zlínském kraji, kde každý občan odevzdal 5,3 kg. Opačný konec škály, jako obvykle, obsadil Ústecký kraj s 2,7 kg. Na poli sběru baterií zaznamenal kolektivní systém ECOBAT dokonce nárůst.

Celkem v České republice kolektivní systémy vybraly 43 148 tun vysloužilých elektrospotřebičů, tedy o více než 1 600 tun méně než za rok 2011. Trend stagnace množství zpětně odebraných spotřebičů je patrný již od roku 2010. Stojí za tím především ekonomická situace obyvatel, kteří méně nakupují novou elektroniku, a staré funkční se raději nechtějí zbavovat. „Lidé stále více zvažují, zda se starých spotřebičů zbaví jen kvůli morálnímu opotřebení nebo počkají, až spotřebič opravdu doslouží,“ říká Jan Vrba, jednatel společnosti ASEKOL. „Výsledky sběru za rok 2012 lze však vzhledem k aktuální ekonomické situaci považovat za dobré,“ dodává Vrba.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Vy věříte tomu, že byste se od ministra obrany něco kloudného dozvěděla?

Nemáte spíš jako já dojem, že je jen takovým maskotem? A jsou interpelace jediná možnost jak můžete kontrolovat vládu? Jestli ano, což mi přijde, že jste naznačila, tak to je špatně, myslím. Vy ne? A pokud se mnou souhlasíte, co uděláte, aby to bylo jinak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Strop haly pražského hlavního nádraží projde generální opravou

22:33 Správa železnic: Strop haly pražského hlavního nádraží projde generální opravou

Na pražském hlavním nádraží začne v červenci rekonstrukce stropu odbavovací haly. Provede ji sdružen…