ASZ ČR: Sedlák není škůdcem krajiny, ale jejím tvůrcem

10.12.2019 20:18

Předsednictvo Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) se důrazně ohrazuje vůči současné mediální masáži, ve které jsou zemědělci plošně označováni za bezohledné ničitele životního prostředí a krajiny a kteří mají být jedinými viníky zhoršených projevů v přírodě.

ASZ ČR: Sedlák není škůdcem krajiny, ale jejím tvůrcem
Foto: ASZ ČR
Popisek: ASZ ČR
reklama

ASZ ČR tak vyjadřuje plnou solidaritu svým kolegům například v Německu nebo ve Francii, kteří nyní masivními protesty oprávněně vyjádřili svůj postoj k šířící se zelené panice a ideologii.

ASZ ČR jasně deklaruje, že již více než dvacet let zastupuje tisíce sedláků, hospodařících v nejrůznějších velikostech a podobách napříč Českou republikou převážně formou rodinného farmaření - tedy osvědčeného modelu s plnou majetkovou odpovědností a s přirozeným zájmem na udržitelném podnikání včetně dobrého životního prostředí. V obojím jsou sedláci motivováni tím, že své hospodaření provozují v místě, které velmi dobře znají, ve kterém sami celý život žijí a které předávají svým dětem tak, aby v tom za co nejlepších výchozích podmínek mohly pokračovat.

Sedláci v ASZ ČR si uvědomují poptávku veřejnosti po svém větším zapojení do ochrany životního prostředí a tvorby krajiny. Tato věc jim rozhodně není cizí a jsou připraveni dostát těmto požadavkům. Situace s měnícím se klimatem nebo problémy s klesající biodiverzitou či kvalitou základních zdrojů jsou zcela jistě realitou. Laciná odsuzování sedláků či neodpovědné nakládání další byrokracie a nařízení, která vždy něco stojí bez toho, že budou adekvátně kompenzována a která budou dál jen ubírat na možnosti vlastní vůlí rozhodovat o svém majetku, však nikam nepovedou. Máme také za to, že některá opatření, která se připravují nebo dokonce již platí, mohou mít dopady spíše negativní.

Cítíme, že je potřeba se právě nyní zastat našich kolegů, kteří jsou terčem útoků nejen z médií, ale i od některých odborníků, přestože ve svém podnikání používají zákonem povolené metody a prostředky. Naši sedláci přitom bez dřívějšího povšimnutí veřejnosti tvrdou prací vybudovali takřka z ničeho na komunismem zdevastovaných troskách gruntů svých předků svá dnešní hospodářství. Svými příklady rodinné spolupráce a úspěšného rozvoje proto naopak mohou být pro mnohé ukázkou odpovědného chování s promyšleným a vyváženým přístupem k podnikání i k životu ve svém okolí. 

Soukromý zemědělec, sedlák či rodinná farma byli a jsou oporou nebo přímo motorem mnoha ekonomických či společenských činností, které se v krajině a na vesnici odehrávaly a odehrávají.

Je proto třeba vzít rozum do hrsti a přestat tuto skupinu zemědělců brát jako nepřátele a autory všeho zla, pokud se měnícího se klimatu na planetě i v naší zemi týče. Pokud budou sedláci zatíženi tímto absurdním stigmatem, pokud jim pod vlivem zeleného populismu budou dál svazovány ruce v jejich svobodném rozhodování tak, že nebudou schopni tvořit žádný zisk a uživit své rodiny, jednoduše z venkova nakonec zmizí. Nebudou pak moci přirozeně dělat přínosná opatření pro krajinu a obec, v níž po generace žijí. Současné problémy se tím nevyřeší, ale naopak znásobí. Je proto správné pojmenovávat konkrétní pochybení či nevhodné modely zemědělství, ale ne odsuzovat zemědělce jako takové.

ASZ ČR rozhodně nepatří mezi ty spolky zemědělců, které by se současným stavem nic nedělaly. Její členové s mravenčím úsilím pracují v řadě vlastních i partnerských komisí či výborů s cílem nalézt efektivní řešení, která však nezpůsobí poškození jména celého sektoru a destrukci jeho ekonomiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plzeňský kraj: Náklady na zimní údržbu se zvýšily, poškozené komunikace se opravují

22:33 Plzeňský kraj: Náklady na zimní údržbu se zvýšily, poškozené komunikace se opravují

Po letošní zimě se na komunikacích II. a III. třídy v Plzeňském kraji projevily škody ve větším rozs…