AZ smart: Stres z maturity? Neúspěšná maturita z dospělosti není konečná

24.05.2013 10:50

Státní maturity v těchto dnech vrcholí, ale ne každý student u zkoušky z dospělosti uspěje. AZ smart, české centrum pro pomaturitní a specializované vzdělávání odhaduje, že až několik desítek tisíc školáků z více než 90 tisíc letošních maturantů závěrečné testy ze státní maturity nesloží v řádném termínu.

AZ smart: Stres z  maturity? Neúspěšná maturita z dospělosti není konečná
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto

I kdyby se jim to podařilo v opravném, nebudou moci plynule přejít na vysokoškolské studium kvůli promeškaným termínům přijímacího řízení. Centrum proto studentům vychází vstříc. Školáci, kteří dodatečně složí maturitu, mohou být přijati do takzvaných „nultých ročníků VŠ“, u nichž je až 93% úspěšnost přijetí na studium na vysoké školy.

„Kvůli maturantům, ať už v září maturitu napodruhé získají či ne, je připraveno jednoleté studium jazyků a přípravky na vysoké školy s posunutým datem přijímaček,“ uvedl Martin Vaněk, ředitel centra AZ smart s tím, že přihlášky vzdělávací centrum přijímá až do půlky října, do kdy mohou studenti dodatečně složit maturity a být přijati do „nultých ročníků VŠ“, u nichž je až 93 procent úspěšnost přijetí na vysoké školy. Přináší tak řešení pro studenty, kteří budou stát před obtížným rozhodnutím, jak efektivně naložit s časem, který je dělí od dalšího termínu.

Nulté ročníky VŠ

Řada studentů bude stát před závažným problémem, jak se vypořádat s neúspěchem u státní maturity. I když budou úspěšní v zářijovém opravném termínu, na vysoké školy už se nedostanou a budou mít před sebou nenaplněný rok. Pokud totiž uspějí v září, nestihnou zákonitě termín srpnových přihlášek na VŠ, které vyžadují úspěšné složení státních maturit. Škola AZ smart proto přichází s nultými ročníky, tedy jednoleté odborně zaměřené vzdělávání formou denního studia. Tzv. nulté ročníky VŠ tak otevřou bránu ke studiu na vysoké škole.

Pokud studenti neuspějí u státních maturit i v září, mohou nastoupit stejné studium nebo také denní jazykové kurzy AZ smartu a překlenout tak nelehké mezidobí jejich života., Využít tedy maximálně daný čas, aby příští rok u zkoušek z dospělosti uspěli.

Obtížná matika, čeština i angličtina

Dle ministerstva školství na testu z matematiky pohořelo 20,6 procent středoškoláků a u testu z mateřského jazyka bylo 1,9 procent propadlíků. Studenti se mohou proti nezdárnému výsledku odvolat do 5. června u ministerstva školství či v případě písemných a ústních testů u krajských úřadů.

Povinně skládají zkoušky z českého jazyka a poté si mohli vybrat buď spíše neoblíbenou matematiku, kterou zvolilo 40 procent studentů či některých z cizích jazyků. Z dvouúrovňové stupnice obtížnosti z minulých let v letošním roce vyhrála ta lehčí. V budoucnu přitom hrozí, že bude matematika povinná i přes značné potíže, které maturantům činí. Experti o povinném zavedení uvažují kolem roku 2020.

Jako cizí jazyk kralovala angličtina, se kterou si neporadilo 2,4 procenta středoškoláků. Letos maturuje podobně jako v předchozích letech v řádném termínu kolem 90 tisíc žáků.  Zhruba 11 procent přihlášených k maturitám se ke zkouškám nedostavilo.

Pro studenty byl obtížný i test z češtiny, kde byla nalezena i chyba. Letos neuspělo 1,9 procent maturantů, což je zhoršení o 0,8 procenta oproti loňsku.

O vzdělávacích centrech AZ smart

Vzdělávací centrum AZ smart s.r.o. bylo založeno v roce 1998, od roku 2001 následně funguje pod právní formou typu s.r.o. Nyní působí na třech místech republiky – v Praze, Brně a Ostravě, vždy v centrální části metropolí. Dnes se AZ smart pyšní jako jedno z mála center až 93% úspěšností při přijetí jeho studentů na vysoké školy.

Od počátku vyvíjela agentura svou činnost v několika stěžejních oblastech – jazykové kurzy pro veřejnost, individuální výuka a doučování, přípravné kurzy k přijímacím zkouškám na vysoké školy - právnické, pedagogické a filozofické fakulty, dále na ekonomické směry, jako VŠE, Českou zemědělskou univerzitu, VŠB ad., a v neposlední řadě vzdělávací a sportovní pobyty dětí a mládeže.

Vzdělávací centra AZ SMART poskytují svým klientům kompletní vzdělávací a jazykové služby vysoké kvality. To je jeden z důvodů, proč vedle svých aktivit věnuje AZ SMART značnou část svého potenciálu úzké spolupráci s předními pedagogy a odborníky, kteří působí na tuzemských i zahraničních vysokých školách, jsou autory naučné literatury a posluchačům mají co nabídnout.

Jednoleté denní pomaturitní studium je celoroční intenzivní a komplexní přípravné studium, jež zajistí kvalitní přípravu studentů na nejžádanější obory VŠ, a to právo a historie státu, psychologie a základy společenských věd, ekonomie a management a příprava na lékařské fakulty. Zvláštní kategorii tvoří denní pomaturitní studium anglického jazyka s možností přípravy na certifikaci FCE, KET, PET a CAE. Studium je doplněno o přípravu na národní srovnávací zkoušky - tzv. OSP Scio testy, které tvoří přijímací řízení na některé tuzemské vysoké školy se získáním Závěrečného Certifikátu o absolvování pomaturitního studia angličtiny. Studium je určeno také pro žáky, kteří letos neuspějí u státních maturit, či přijímacích zkoušek na vysněnou vysokou školu.

Výuka probíhá čtyři dny v týdnu v celkovém rozsahu až 400 hodin (u pomaturitního studia angličtiny 5 dnů/týden v rozsahu 680 hodin). Je vedena týmem zkušených pedagogů, kteří působí na tuzemských i zahraničních vysokých školách (UK, VŠE, Y/N, VŠFS, v Akademii věd ČR, apod.) a vedou výuku formou vysokoškolských přednášek, jazykových seminářů, diskuzí, poskytují osobní konzultace a samozřejmostí jsou závěrečné testy či složení zkoušek. Více o vzdělávacích centrech AZ smart naleznete na stránkách http://www.azsmart.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FNUSA bude mít vlastní zdravotní dopravní službu

14:21 FNUSA bude mít vlastní zdravotní dopravní službu

Do Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně dnes dorazilo pět nových sanitek. Důvodem je snaha „rozjet“ …