Aby se lidem lépe dýchalo, začal už teď Moravskoslezský kraj čistit silnice

21.02.2017 15:50

Správa silnic Moravskoslezského kraje (SSMSK) začala čistit silnice. Poprvé tak už během zimy z cest zmizí inertní posypový materiál, který je po roztání sněhu zbytečný a navíc zdrojem prašnosti. V oblastech, které nejvíce trpí znečištěním ovzduší, začínají silničáři díky oteplení s úklidem tento týden.

Aby se lidem lépe dýchalo, začal už teď Moravskoslezský kraj čistit silnice
Foto: kr-moravskoslezsky.cz
Popisek: Moravskoslezský kraj

Čistit komunikace nařizuje zákon dvakrát ročně. Vedení Moravskoslezského kraje ale rozhodlo, že se na velmi frekventovaných průjezdních úsecích silnic udržovaných inertním posypem budou cesty čistit i během zimy. Aby se lidem lépe dýchalo. Tříděné kamenivo, písek nebo struska, kterým se silnice v zimě sypou, jsou totiž za teplejších klimatických podmínek bez sněhu významným zdrojem prašnosti.

Velký podíl na znečištění ovzduší v Moravskoslezském kraji mají emise z automobilové dopravy a sekundární prašnost z částic usazených na vozovce. Chceme, aby z cest zmizel inertní posypový materiál ihned, jakmile roztaje sníh a podle předpovědi počasí nebude v příštích dnech sněžit. Aby zbytečně neležel na cestě a nedostával se díky projíždějícím autům nebo větru do ovzduší. Reagujeme tak i na přání obcí, které žádají pružnější čištění frekventovaných úseků silnic v blízkosti obytné zástavby s vysokou hustotou obyvatel. Zvýšenou intenzitou čištění silnic smeteme navíc přibližně 1400 tun prašných částic všech frakcí, které se tak opětovným zvířením už nedostanou zpátky do ovzduší a lidé už je nebudou muset vdechovat,“ řekl náměstek hejtmana pro dopravu a smart region Jakub Unucka.

„Ze silnic budeme uklízet inertní posypový materiál pouze za vhodných klimatických podmínek, jakmile to počasí a režim zimní údržby dovolípodle předpovědi nebude sněžit, teploty budou i výhledově nad bodem mrazu, na silnicích nebudou zledovatělé zmrazky u krajnic a aplikovaný posyp nebude přimrzlý,“ uvedl ředitel SSMSK Tomáš Böhm. Dodal, že smetený materiál bude podle kvality znovu vytříděn a použit pro posyp v příštím zimním období.

Pilotní projekt čištění zahrnuje zhruba 674 kilometrů průjezdních úseků obcí a měst silnic II. a III. tříd ve vlastnictví kraje, udržovaných inertním posypovým materiálem. „Lokality čištění jsme určovali na základě dlouholetých zkušeností. Jde především o níže položené oblasti, protože ve vyšších polohách a horských oblastech se drží sníh nebo zůstávají ledové zmrazky u krajnic někdy až do jara,“ vysvětlil ředitel SSMSK Tomáš Böhm.

Harmonogram prací a seznam míst prioritního čištění mají v kompetenci vedoucí středisek SSMSK. Dnes (21. 2.) se začalo čistit v Darkovičkách, čištění v opavském okrese bude v nejbližších dnech pokračovat například v Chuchelné, Bělé, Háji ve Slezsku, Bolaticích, Jilešovicích nebo Koběřicích. Karvinské středisko pojede zametat a čistit do Chotěbuzi a Albrechtic. S čištěním počítají i v Bruntále – tam je na programu lokalita u podniku Osram v Bruntále, Dlouhá Stráň, Sosnová, Česká Ves a Osoblaha. V okrese Nový Jičín zametače vyjedou do Starého Jičína, Janovic, Palčova, Dubu, Jakubčovic a dalších. Celkem se čištění týká 400 obcí v Moravskoslezském kraji.

Toto čištění silnic nad rámec zákona, které skončí nejpozději v dubnu, financuje Moravskoslezský kraj částkou 4,4 milionu korun. V projektu bude pokračovat i příští rok. „Aby čištění silnic v zimě bylo efektivnější, pořídí kraj další speciální techniku. Chceme, aby každé středisko SSMSK mělo k dispozici samostatný čisticí vůz,“ upřesnil náměstek hejtmana Jakub Unucka.

„Častější čistění silnic by mohlo přispět ke zlepšení zdravotního stavu citlivých jedinců, tedy seniorů, dětí a těhotných žen a hlavně alergiků a astmatiků. Dá se totiž předpokládat, že díky čistějšímu ovzduší je postihne méně astmatických a alergických záchvatů,“ míní lékař plicní ambulance Nemocnice s Poliklinikou Karviná-Ráj Radoslav Alexa.

Seznam obcí pro prioritní čištění:

Středisko Nový Jičín: Albrechtičky, Bílovec, Dub, Hladké Životice, Hodslavice, Hostašovice, Hůrka, Jeseník n. O., Kateřinice, Libhošť, Mořkov, Mošnov, Odry, Petřvald, Příbor, Sedlnice, Studénka, Výškovice, Ženklava, Žilina u NJ,  Životice u NJ a čistit bude také v obcích spadajících do působnosti ostravského střediska – Klimkovice, Josefovice, Olbramice, Zbyslavice, Lubojaty (Lhotka), Vřesina. 

Středisko Frýdek-Místek: Sviadnov, Staříč Fryčovice, Rychaltice, Hukvaldy. 

Středisko Karviná: Petrovice u Karviné, Stonava a Albrechtice.

Středisko Opava: Otice, Slavkov, Hradec, Šilheřovice, Ludgeřovice, Markvartovice, Dolní Benešov, Kravaře, Komárov, Raduň, Branka.

Středisko Bruntál: Rýžoviště, Světlá Hora, Milotice, Moravskoslezský Kočov, Křišťanovice, Krasov, Býkov, Sosnová, Jindřichov, Osoblaha, Bohušov. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda poprvé využila letoun Airbus A-330 MRTT z mezinárodního programu MMF

21:23 Armáda poprvé využila letoun Airbus A-330 MRTT z mezinárodního programu MMF

Česká republika je od roku 2019 součástí Mnohonárodní flotily víceúčelových tankovacích a transportn…