Adam Plachetka ve své životní premiéře – se SOČR

16.01.2018 12:44

Vůbec poprvé se špičkový basbarytonista, letošní rezidenční umělec rozhlasových symfoniků Adam Plachetka setkává jako interpret se Dvěma většími zpěvy Richarda Strausse. V dramatickém, zřídka uváděném díle z roku 1899 bude jeho oporou šéfdirigent SOČRu Ondrej Lenárd. Koncert orámuje hudba Johannesa Brahmse – Tragická předehra a Druhá symfonie. To vše 22. ledna od 19.30 ve Dvořákově síni Rudolfina a také v přímém přenosu ČRo Vltava.

Adam Plachetka ve své životní premiéře – se SOČR
Foto: rozhlas.cz/ Khalil Baalbaki
Popisek: SOČR v Rudolfinu
reklama

Stálého člena ansámblu Vídeňské státní opery (od roku 2010), který sbírá úspěchy v operních domech a koncertních sálech na celém světě, jsme v této sezoně se SOČRem potkali už dvakrát – v září vzdal společně s dalšími interprety hold Jarmile Novotné, v říjnu si ve Foru Karlín splnil svůj dávný „muzikálový sen“.

Dva větší zpěvy (Notturno a Nächtlicher Gang) Richarda Strausse (na texty Richarda Dehmela, resp. Friedricha Rückerta) sklidily po premiéře roku 1900 nesmírně uznalá slova. Nejednou byly dokonce hodnoceny jako skladatelovo nejdokonalejší dílo. Náladou textů připomínají Erbenovy Svatební košile. V obou zaznamenáme noční scenérie prostoupené tajemnem, přesto však části celku prudce kontrastují. První píseň je především náladotvorná, druhá silně dramatická. S myšlenkou zařadit je do programu abonentního koncertu přišel dramaturg Josef Třeštík: „Jde o pozoruhodné dílo napsané na samém konci 19. století jen pár let před tím, než skladatel začal pracovat na opeře Salome. Notturno se občas uvádí samostatně, nicméně obě písně vídáme na programu zřídka. Důvodem jsou mimořádné nároky, které na sólistu kladou charakterem velmi rozdílné písně. Jen málokdo se cítí komfortně v obou. Byl jsem moc potěšen, když si Adam Plachetka písně prostudoval a můj návrh přijal.“

A jak se na tento nový interpretační úkol připravuje a těší sólista? Zastihli jsme ho v plném proudu příprav, kdy na velké povídání rozhodně nebyl prostor: „Nesmírně se těším, až uslyším písně v jejich plné kráse s orchestrem.“ Těšíme se též.

Program:
Johannes Brahms: Tragická předehra, op. 81
Richard Strauss: Dva větší zpěvy pro hluboký hlas a orchestr, op. 44
                             Notturno (text Richard Dehmel)
                             Nächtlicher Gang (text Friedrich Rückert)
Johannes Brahms: Symfonie č. 2 D dur, op. 73

Ondrej Lenárd – dirigent
Adam Plachetka – basbaryton, Vlastimil Kobrle – houslové sólo (R. Strauss)

DVOŘÁKOVA SÍŇ RUDOLFINA, PONDĚLÍ 22. LEDNA V 19.30 HODIN
Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Technologická agentura ČR: Srážkovou vodu udrží v krajině unikátní vsakovací vrstva

22:45 Technologická agentura ČR: Srážkovou vodu udrží v krajině unikátní vsakovací vrstva

Snížení nebezpečí vzniku povodní, udržení vody v krajině a doplňování zásob podzemních vod. Speciáln…