Adresné zvaní na kontroly pomůže zmapovat rizika a výskyt kardiovaskulárních nemocí

22.10.2015 16:48 | Zprávy
autor: PR článek

revenci kardiovaskulárních chorob na podzim posílí projekt náhodných vyšetření. Tým odborníků z Centra kardiovaskulární prevence 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice v Praze bude za podpory zdravotních pojišťoven od listopadu zvát náhodně vybrané pojištěnce od 25 do 64 let na preventivní kontroly. Cílem takzvané studie MONICA je zdokumentovat vývoj nemocnosti a úmrtnosti na tato onemocnění, ale také pomoci pacientům odhalit možná rizika kardiovaskulárních chorob včas.

Adresné zvaní na kontroly pomůže zmapovat rizika a výskyt kardiovaskulárních nemocí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto

 „Postupně budou vyšetřeny náhodně vybrané osoby v devíti okresech. Prvním bude tradičně litoměřický okres, kde studie proběhla již 3x, naposledy od října do prosince 2006. Pacienti budou ambulantně vyšetřováni v litoměřické nemocnici od začátku listopadu do začátku prosince 2015“, vysvětluje Prof. MUDr. Renata Cífková, CSc., vedoucí Centra kardiovaskulární prevence 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice, jejíž tým bude vyšetření provádět.

Náhodně vybraní lidé z registru pojišťoven budou nejprve osloveni vstupním dopisem s výzvou ke spolupráci a v případě jejich zájmu budou podrobeni detailnímu půlhodinovému ambulantnímu vyšetření. Získaná data zůstanou při zpracování ve studii důsledně anonymní. „Na základě 30minutového ambulantního vyšetření sestávajícího z dotazů na dosavadní zdravotní stav a na expozici riziku srdečně cévních onemocnění, ze změření některých tělesných parametrů jako krevního tlaku, výšky, váhy, obvodu pasu a z vyšetření vzorku krve lékař posoudí současný zdravotní stav a riziko vzniku a dalšího průběhu srdečně cévních onemocnění pacienta“, doplňuje Renata Cífková.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SFŽP: Nová zelená úsporám otevírá příjem žádostí

7:27 SFŽP: Nová zelená úsporám otevírá příjem žádostí

Od čtvrtka 25. června 2026 od 10 hodin se otevře příjem žádostí o finanční podporu z programu Nová z…