Advokáti nepravomocně odsouzených v kauze MUS budou u odvolacího soudu požadovat veřejné jednání

05.08.2014 17:51

Bývalí manažeři Mostecké uhelné společnosti (MUS) podali na začátku července letošního roku odvolání proti rozsudku Federálního trestního soudu ve švýcarské Bellinzoně. Odvolání bude posuzovat Spolkový nejvyšší soud v Lausanne.

Advokáti nepravomocně odsouzených v kauze MUS budou u odvolacího soudu požadovat veřejné jednání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Okraj uhelné pánve

Vzhledem k vytížení soudu, obsáhlosti rozsudku i odvolání je pravděpodobné, že rozhodnutí ve věci odvolání nepravomocně odsouzených českých manažerů a podnikatelů může padnout až v horizontu dvanácti měsíců. Advokáti nepravomocně odsouzených budou usilovat o veřejné řízení.

Nejpravděpodobnější variantou je rozhodování senátu ve složení tří nebo pěti soudců, a to formou postupného samostatného posouzení spisu, kdy každý soudce posoudí případ sám. V roce 2013 projednával nejvyšší soud v Lausanne absolutní většinu případů právě prostřednictvím tohoto typu senátu. Po společném projednání soudci vydají rozhodnutí.

Z celkem dvaadvaceti případů odvolání v trestních věcech, které lausannský soud v roce 2013 projednával, bylo devět ukončeno za dobu kratší než jeden měsíc. Jedenáct případů pak za dobu od jednoho do tří měsíců a pouze dva případy byly vyřešeny za dobu od čtyř do šesti měsíců. Doba mezi obdržením odvolání a jeho posouzením závisí na aktuálním vytížení soudu, které je podle našich informací v současné době poměrně značné. Očekáváme proto, že proces odvolání může trvat až dvanáct měsíců.

Obecnou praxí švýcarské justice je, že prvoinstanční rozhodnutí bývá přezkoumáno odvolacím soudem v druhé instanci, a teprve až poté se lze domáhat přezkoumání případu u Spolkového nejvyššího soudu v Lausanne. V procesu s bývalými manažery MUS však jedna instance zcela chybí.

Spolkový nejvyšší soud v Lausanne v některých případech v minulosti rozhodnutí soudu nižšího stupně zcela zrušil, což je i cílem odvolání nepravomocně odsouzených bývalých manažerů MUS. Soud však může rozhodnutí soudu prvního stupně i změnit, což podle našeho názoru není možné bez nařízení nového jednání a opětovného řádného vyslyšení odsouzených i svědků.

„Ačkoliv existuje možnost veřejného jednání, využívá se pouze zřídka. Přesto budeme usilovat o to, aby toto veřejné jednání nařízeno bylo. Důvodem jsou kromě několika zjevných procesních pochybení rovněž nesprávně a účelově popsaná skutková zjištění případu soudem v Bellinzoně, který se v rozsudku uchýlil k řadě spekulativních tvrzení, aniž by je podložil relevantními důkazy,“ vysvětluje jeden z hlavních švýcarských obhájců nepravomocně odsouzených manažerů MUS Jean-Luc Maradan.

Spolkový nejvyšší soud v Lausanne může kromě procesních postupů rozhodovat ve vazbě na porušení práva i o skutkové podstatě jednotlivých případů.

Pro detailní informace o Mostecké uhelné společnosti, včetně jejích ekonomických výsledků, profilů zainteresovaných osob či dosavadního průběhu kriminalizace v České republice navštivte oficiální internetové stránky obhajoby na www.mosteckauhelna.cz.

JUDr. Karolina Zelenková
advokátka

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tak určitě! Nová kampaň na obrazovkách České televize propaguje pozitivní hodnoty ve sportu

7:23 Tak určitě! Nová kampaň na obrazovkách České televize propaguje pozitivní hodnoty ve sportu

Fair play, boj proti předsudkům, všestrannost a nutnost spolupráce rodičů a trenérů. To jsou témata …