Agentura ochrany přírody a krajiny: Odbahnění Robečského potoka

27.03.2021 18:23

Právě proběhlo odbahnění 240 metrů dlouhého úseku Robečského potoka u vtoku do Máchova jezera v bezprostřední blízkosti města Doksy.

Agentura ochrany přírody a krajiny: Odbahnění Robečského potoka
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
reklama

Koryto bylo od minulého pročištění silně zaneseno zejména organickými sedimenty a kmeny padlých stromů. Během podzimu se na překážkách zachycovalo opadané plující listí, odpadky a další spláví, které způsobovalo stoupání hladiny potoka až k přilehlým nemovitostem. Díky aktuálně provedenému pročištění může voda do Máchova jezera opět bez překážek proudit a nenese s sebou nadbytek živin, který by v něm zhoršoval kvalitu vody.

Robečský potok pramení jižně od obce Okna. Svou vodou napájí rybníky Velká Pateřinka, Poselský rybník a na okraji Doks rybník Čepelský. Protéká městem a následně sytí vodou i Máchovo jezero. Poté protéká podmáčenou oblastí v okolí Jestřebí a od západu významně přispívá vodou do Novozámeckého rybníka, který je národní přírodní rezervací a představuje domov i významnou zastávku pro mnoho druhů ptactva. Později protéká zaříznutým údolím národní přírodní památky Peklo a jihovýchodně od České Lípy se vlévá do Ploučnice. Bez nadsázky lze tedy říci, že právě Robečský potok je zde tou významnou stužkou spoluutvářející zdejší kraj.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stát v roce 2022 navýší platby do veřejného zdravotního pojištění, vláda uvolnila i další peníze na podporu kultury

18:47 Stát v roce 2022 navýší platby do veřejného zdravotního pojištění, vláda uvolnila i další peníze na podporu kultury

O 200 korun na osobu se v roce 2022 navýší platby státu do veřejného zdravotního pojištění za osoby,…