Bořivoj Šarapatka v úvodníku vysvětluje, že půda je jednou z hlavních složek životního prostředí, kromě produkčních funkcí poskytuje i ekosystémové služby.
Je také významnou zásobárnou uhlíku, více než 40 % organismů je v suchozemských ekosystémech během svého života spojeno s půdou.Ladislav Miko v článku Půda jako hotspot biodiverzity aneb ráj drobných půdních členovců konstatuje, že půda si svou druhovou rozmanitostí nijak nezadá s takovými ekosystémy, jako jsou tropické korálové útesy či tropické deštné či galériové lesy. Výskyt určitých druhů a celkové druhové bohatství je pak skvělým indikátorem stavu půdního prostředí a často i nadzemního ekosystému. V článku Aleny Novákové se můžete seznámit s půdními houbami, Ivan H. Tuf a Ondřej Machač vás zavedou do světa půdních predátorů, Hana Šantrůčková v článku Jak jsme na tom s lesními půdami vysvětluje,že chránit je potřeba nejen obhospodařovanou půdu, ale i půdy lesní, protože se spolu s dalšími faktory podílejí na zdravotním stavu našich lesů. V textu Jaroslava Záhory se pak dozvíte, co to je dešťová past a že je důležité prodlužovat dráhu vodní kapky. Především půdní biologii je zasvěcen i rozhovor s Ladislavem Mikem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva