Akademie věd: Ministryně financí navštívila Ústav přístrojové techniky

28.05.2019 8:16

V pátek 24. května 2019 navštívily Ústav přístrojové techniky AV ČR Alena Schillerová, ministryně financí ČR a místopředsedkyně vlády ČR, a Eva Zažímalová, předsedkyně Akademie věd České republiky.

Akademie věd: Ministryně financí navštívila Ústav přístrojové techniky
Foto: AV ČR
Popisek: Logo Akademie věd ČR
reklama

Návštěvu přivítal Pavel Zemánek, zástupce ředitelky pro vědecko-výzkumnou činnost a  vedoucí oddělení „Mikrofotonika“ Ústavu přístrojové techniky (ÚPT) AV ČR, který oběma dámám představil současné výsledky a úspěchy ÚPT. Byl také představen strategicky významný investiční projekt EQ-tech (poskytovatel MŠMT) i příprava Národní strategie pro kvantové technologie.

Poté si návštěva prohlédla některá oddělení ÚPT. Exkurzi zahájili v oddělení Mikrofotoniky, kde vědci předvedli hostům holografický endoskop. „Holografický endoskop poskytuje unikátní pohled do nitra živých organismů pomoci optického vlákna o tloušťce lidského vlasu. Současně nabízí rozlišení umožňující pozorovat mikroskopické detaily, jako jsou například jednotlivá spojení neuronu v mozku,“ objasnil Tomáš Čižmár, vedoucí skupiny Komplexní fotoniky.

Pavel Jurák, vedoucí oddělení Medicínských signálů, ministryni financí i předsedkyni AV ČR přiblížil výzkum a práci svých kolegů. „V oddělení se zabýváme měřením a zpracováním signálů v medicíně. Hostům jsme představili původní technologie využívající špičkové akviziční systémy a metody strojového učení pro přesnou diagnostiku onemocnění srdce a mozku. Tyto technologie umožňují zavádění selektivní a přitom neinvazivní léčby s vysokým socioekonomickým efektem,“ poznamenal Pavel Jurák.

Další kroky návštěvy vedly do laboratoří Elektronové mikroskopie. Prvním zastavením zde byla prohlídka unikátní laboratoře UHV SLEEM (Ultravysokovakuový mikroskop SLEEM) a UHV SLEEM/ToF (Ultravysokovakuový mikroskop SLEEM/Time of Flight).Mikroskop UHV SLEEM, familiárně zvaný „Mamut“, je zcela unikátní zařízení pro pozorování čistých povrchů vzorků, které bylo vyvinuto a zkonstruováno přímo na ÚPT.

Následujícím bodem programu byla laboratoř vysokorozlišovací rastrovací elektronové mikroskopie a charakterizace materiálů (Magellan) a laboratoř environmentální rastrovací elektronové mikroskopie (EREM), vybavená speciálně upraveným mikroskopem Quanta 650FEG.

Odtud se hosté přesunuli do laboratoří Kvantových technologií, kde se návštěva setkala s týmem laserového chlazení atomů. „Paní ministryni jsme představili experimentálni optické atomové hodiny, které výzkumný tým připravuje pro zapojení do Evropské sítě pro přenos času a které budou přispívat např. ke zpřesnění navigačních systémů,“ uvedl Josef Lazar, člen Akademické rady AV ČR a vedoucí oddělení Koherenční optiky ÚPT. Ondřej Číp, vedoucí skupiny Koherentní lasery a interferometrie, představil dále výzkum kvantových simulátorů, které jsou určeny pro řešení složitých matematických úloh, jako je např. konstrukce či testování algoritmů pro vysoce bezpečné komunikace po datových sítích.

Závěrem návštěvy hosté diskutovali s vedením ÚPT o tématech, které jsou pro dnešní dobu velmi aktuální, jako jsou například způsob financování vědy, problémy veřejné podpory ve výzkumu či výběrová řízení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Správa železnic: Pardubický železniční uzel bude mít víc nástupišť, vlaky jím projedou až 160 km/h

13:23 Správa železnic: Pardubický železniční uzel bude mít víc nástupišť, vlaky jím projedou až 160 km/h

Další významný uzel na síti Správy železnic čeká rozsáhlá přestavba. Správce drážní infrastruktury s…