Allianz: Co dokáže pojistná matematika?

09.02.2014 16:19 | Zprávy

Allianz pojišťovna vypracovala pojistné podmínky pro perníkovou chaloupku s úrazovým pojištěním Ježibaby

Allianz: Co dokáže pojistná matematika?
Foto: Allianz
Popisek: Allianz

Byla jednou jedna pojišťovna a jmenovala se Allianz. Říkalo se o ní, že umí pojistit vše, od A do Z. Auto od antény po zrcátko, domácnost od akvária po zámek a život od Alzheimera až po zlomeninu. To je přece normální, řeknete si. Jenže – u téhle pojišťovny existovala i pojištění na reálně neexistující věci i bytosti.

Například takové pojištění Hobitů… Experti z německé pojišťovny Allianz si před koncem roku dali tu práci a spočítali, jaké škody na majetku a zdraví by způsobil hobit a jeho družina, kdyby se jejich příběh skutečně udál.

A došli k částce převyšující 320 milionů eur! Odborníci na pojistnou matematiku z české Allianz na to šli z druhé strany. Nepočítali již vzniklé škody, ale zajímalo je, kolik by pojištění stálo. A vybrali si tradiční českou pohádkovou stavbu – Perníkovou chaloupku.

„Nejdříve jsme museli definovat, jakou stavbu považujeme za perníkovou chaloupku, abychom mohli správně stanovit pojistnou částku. Ve spolupráci s pekaři a cukráři jsme došli k závěru, že jde o stavbu, která je celá upečená z medového perníku a má polevu. Pojistnou částku jsme pak stanovili na základě velikosti chaloupky, respektive množství spotřebovaného materiálu. Zároveň jsme přihlíželi k její historické, umělecké a kulturní hodnotě. Podle dostupných pohádkových knih jsme posoudili velikost, kvalitu výzdoby chaloupky, staří a lokalitu umístění,“ vysvětluje metodologii výpočtu Ema Lanzendörferová, manažerka úseku pricingu a technické implementace Allianz pojišťovny.

Pojistná rizika pro Ježibabu? Proč ne!

Předmětem pojištění se stala perníková chaloupka o půdorysu 10 X 10 m, s výškou v nejvyšším bodě 10 m, vyrobená z perníku silného 5 cm. Dle aktuální ceny použitých surovin a uměleckého ztvárnění byla pojistná částku stanovena na 900 000 Kč.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ivana Váňová, MBA byl položen dotaz

Strana

Proč jste změnili logo, ale název strany ne? Nemyslíte, že je tak trochu zastaralý a třeba slovo křesťanská může řadu voličů odradit? I to lidová je takové zvláštní. Mě jako první napadne lidové milice

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NPÚ: Medvěd Ludvík se symbolicky vrátil na náchodský zámek

22:03 NPÚ: Medvěd Ludvík se symbolicky vrátil na náchodský zámek

Návštěvníci náchodského zámku si mohou prohlédnout preparát medvěda Ludvíka, který byl nainstalován …