K tomu se přidávají další rizika zvýšeného provozu – podzimní prázdniny a také změna času, která může na citlivé jedince negativně působit, například sníženou soustředěností, zvýšenou únavou a celkovým poklesem fyzické i psychické výkonnosti. Důkazem toho je nárůst počtu škod, na něž tyto faktory mohou mít vliv, a to minimálně o pětinu.
Likvidátoři Allianz vyhodnotili počty dopravních nehod, úrazů a odpovědnostních škod, u nichž může hrát roli menší soustředěnost, vykolejení z „biorytmu“ doprovázeného poruchami spánku, oslabenou koncentrací, zpomalenými, či naopak unáhlenými reakcemi, nebo dokonce malátností a dalšími zdravotními indispozicemi. Za poslední tři roky tak prověřili počty pojistných událostí vždy těsně po změně času na letní – v březnu a po návratu z letního do středoevropského času v říjnu a vybrali ty, u nichž tento „lidský“ faktor může hrát roli. Srovnali počty nahlášených událostí v pěti bezprostředně jdoucích dnech po změně času, což je průměrná doba, kdy se organismus na změnu adaptuje, s pěti průměrnými dny v roce.
„Zjistili jsme, že minimální nárůst škod v těchto dnech je 13 procent a projevil se ve dnech po 27. 3. 2011, kdy nastala změna na letní čas. V loňském a letošním roce již byl březnový nárůst o 16 a 17 procent. Výraznější nárůst – o 20 procent jsme zaznamenali v říjnu 2011, loni to bylo více než 22 procent. Je zřejmé, že na podzimních vyšších číslech se negativně projevily také dušičky a zhoršené počasí,“ vypočítává Tomáš Klofát, ředitel likvidace pojistných událostí Allianz.
Přechod na zimní a letní čas a jeho negativní důsledky byly předmětem i mnoha zahraničních studií, podle nichž stoupá počet úrazů, a to až o 6 procent a zejména počet havárií – podle kanadských vědců je to o 8 procent, podle švédského výzkumu se dokonce bezprostředně po změně času zvyšuje počet nehod až o jedenáct procent.
Nejčastější příčinou nehod těchto dnů u nás je nepřizpůsobení jízdy stavu vozovky, dále pak rychlost a mikrospánek. Řidiči by proto letos neměli podceňovat únavu, třeba způsobenou i změnou času a raději se vyvarovat nočního cestování po náročném dni v zaměstnání. Vůbec větší opatrnost je na aktuálně mokrých, kluzkých a místy i namrzlých silnicích nutností.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva