Armáda ČR: Česká delegace vzpomněla ve francouzských Lurdech na padlé

22. 5. 2018 22:19

Francouzské Lurdy, jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst, o tomto víkendu hostilo vojáky, kteří se přišli pomodlit z mír, za zemřelé kolegy i za usmíření. Pouti se účastnila i stočlenná delegace Armády České republiky vedená armádním generálem Josefem Bečvářem.

Armáda ČR: Česká delegace vzpomněla ve francouzských Lurdech na padlé
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

V místech zjevení Panny Marie se sešlo patnáct tisíc vojáků z takřka padesáti armád. Hlavní program začínal slavnostním defilé vojsk v podzemní basilice Pia X. a představením mnoha vojenských hudeb. Byla také zapálená mohutná svíce jako symbol světla, které prozařuje každou temnotu, jako symbol naděje vítězící nad každým zoufalstvím. Úvodní ceremonii zakončilo vzájemné podání ruky na znamení snahy o vzájemné porozumění. Vždyť ten, kdo buduje přátelství, předchází konfliktům.

V sobotu dopoledne se uskutečnil český program. Po společné fotografii na schodech lurdské baziliky zástupci delegace zapálili svíci s prosbou za vojáky, za zraněné a padlé, za jejich rodiny, za vlast a mír. V kryptě baziliky celebroval mši hlavní kaplan plukovník gšt. Jaroslav Knichal. Poutníky pozdravil i náš velvyslanec ve Francii Petr Drulák. Krátce před polednem se delegace vydala na jednotlivá zastavení křížové cesty. Odpoledne se pak zúčastnila pietního aktu a položením kytice uctila oběti válek. Poutní den uzavřel světelný průvod.

Neděle pokračovala slavnostní mší v bazilice Pia X. Hlavním celebrantem byl francouzský vojenský biskup Antoine de Romanet.

Mezinárodní vojenská pouť do Lurd pomáhá navazovat přátelství, obrušovat hrany neporozumění a přispívat k budování míru. Ostatně „Mír na zemi“ bylo i heslo tohoto jubilejního ročníku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Roboty využívají hlavně velké průmyslové firmy

16:16 Český statistický úřad: Roboty využívají hlavně velké průmyslové firmy

Používání 3D tisku či robotické automatizace je doménou především velkých subjektů. V roce 2018 použ…