Armáda ČR: Čeští geografové a hydrometeorologové patří v aliančních zemích k těm nejlepším

22.09.2018 21:54

Hotel DAP v Praze se ve čtvrtek dopoledne stal dějištěm slavnostního shromáždění, které zahájil zástupce náčelníka Generálního štábu – inspektor AČR generálmajor Jaroslav Kocián. Odpoledne se před budovou Generálního štábu AČR na Vítězném náměstí otevřela výstava 100 let vojenské hydrometeorologie.

Armáda ČR: Čeští geografové a hydrometeorologové patří v aliančních zemích k těm nejlepším
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Během slavnostní shromáždění v hotelu DAP byla vyznamenána řada současných, ale i bývalých příslušníků vojenské geografie a hydrometeorologie.

„Toto výročí spojené se vznikem samostatného Československa v roce 1918 představuje jeden z nejvýznamnějších milníků soudobé historie hydrometeorologického a geografického zabezpečení. Vojenská povětrnostní služba, jak se dříve naše odbornost nazývala, se před sto lety řadila k významným armádním složkám po boku československého leteckého sboru,“ uvedl při zahájení shromáždění náčelník hydrometeorologické služby plukovník Jan Círek.

Dodal, že naši specialisté jsou v současnosti významnou posilou řady zahraničních misí, například jsou součástí pravidelných turnusů v rámci mise v Afghánistánu.

V rámci doprovodného programu před budovou Generálního štábu AČR si návštěvníci po celý den mohli prohlédnout vystavenou mobilní soupravu hydrometeorologického zabezpečení BLESK a přemístitelný prostředek hydrometeorologického zabezpečení OBLAK. Tuto techniku geografové a hydrometeorologové používají při své každodenní činnosti i v zahraničních operacích. Nechyběl ani stánek civilního partnera, tedy Českého hydrometeorologického ústavu.

Expozici ke sto letům vojenské geografie a hydrometeorologie zahájil také generálmajor Jaroslav Kocián. Vernisáže se ale zúčastnili i další představitelé resortu obrany, zástupci partnerských organizací a žáci ze Základní školy Kladská z Prahy 2.

Generál Kocián ve svém projevu připomněl zejména hlavní historické mezníky, které ovlivnily činnost armádních geografů a hydrometeorologů. „Dnes je naše geografická a hydrometeorologická služba právem vysoce hodnocena Aliancí za vysoce přidanou hodnotu při spolupráci s koaličními partnery. Od spojenců je vždy příjemné slyšet tato slova chvály,“ řekl generálmajor Kocián.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ŘSD: Zkapacitnění silnice I/27 mezi Mostem a Litvínovem má jasný harmonogram

8:52 ŘSD: Zkapacitnění silnice I/27 mezi Mostem a Litvínovem má jasný harmonogram

Ředitelství silnic a dálnic ČR představilo zástupcům litvínovského městského úřadu podrobný harmonog…