Armáda ČR: Čeští vojáci vyjedou letos za hranice na 145 cvičení

11.01.2023 16:09 | Tisková zpráva

Na Slovensko, do Německa či Polska se v tomto roce nejčastěji vydají vojáci Armády ČR. Za výcvikem vyrazí na tři kontinenty a do celkem tří desítek zemí. K tradičním destinacím letos přibydou i méně obvyklá místa – např. Ghana či Sardinie.

Armáda ČR: Čeští vojáci vyjedou letos za hranice na 145 cvičení
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Armáda ČR se vloni připojila ke čtyřletému cyklu obranného plánování NATO, každá jednotka tak nyní ví, jakých schopností má během této doby dosáhnout a na co se v přípravě zaměřit. „K tomu si může vybrat a naplánovat z MTEP (Military Training and Exercise Program) svou účast na aliančních cvičeních ve čtyřletém horizontu, což dané jednotce dává i unikátní možnost být u plánovacího procesu cvičení s aliančním partnerem od samotného začátku, a ne jako v minulosti až v průběhu plánovacího procesu cvičení, kdy to bylo v mnoha případech méně efektivní, než bylo žádoucí,“ zdůrazňuje ředitel sekce rozvoje sil MO brigádní generál Petr Milčický.

Nicméně Armáda ČR i nadále každým rokem aktualizuje plán cvičení na základě politicko-vojenských priorit a dělí jej do čtyř oblastí: příprava k nasazení v operacích, pohotovostní síly, bilaterální a regionální spolupráce a výstavba schopností. Vloni se Češi zapojili do 119 cvičení v zahraničí, letos je to o 26 víc – 145.

V roce 2023 vyjedou příslušníci české armády nejčastěji k sousedům na Slovensko (31x), do Německa (28x) a do Polska (15x). Kvůli výcviku budou rovněž často pobývat v USA, Španělsku, Maďarsku, Rumunsku, Belgii či Estonsku. Z méně obvyklých destinací zavítají do Jordánska, kde vojáci 102. průzkumného praporu poměří síly na mezinárodní soutěži či do africké Ghany, kam se na jaře vydají čeští speciálové. Sardinie se na tři neděle stane domovem pro spojaře. S partnery z NATO si zde ověří schopnosti v informační podpoře v rámci kolektivní obrany Aliance a při protipovstaleckých a protiteroristických operacích.

Anketa

Koho nejvíc chcete ve 2. kole volby prezidenta?

hlasovalo: 33860 lidí

K nejdůležitějším cvičením letoška v kategorii příprava k nasazení v operacích se stejně jako vloni řadí zářijový MOUNTAIN FLIGHT ve francouzských Alpách. Posádky vrtulníkového letectva zde budou cvičit létání ve složitých taktických a geografických podmínkách, na programu jsou i výjimečné situace, například vysazení motoru. Do Francie se vydá sedm desítek vojáků se čtyřmi vrtulníky (Mi-171, Mi-17 a W-3A) z 22. základny vrtulníkového letectva a 24. základny dopravního letectva.

STEADFAST NOON v říjnu a listopadu se zaměří na vzdušné operace při zapojení velkého množství různých typů letounů (tzv. COMAO operace). České barvy bude v Německu a Belgii reprezentovat bezmála padesát příslušníků 21. základny taktického letectva a pět stíhacích letounů JAS-39 Gripen.

Česká armáda, jako součást mnoha typů pohotovostních sil NATO a EU, se bude s partnery secvičovat například na TOXIC LANCE, které proběhne na jaře Slovensku. Stovka libereckých chemiků se s kolegy z Polska, Slovenska a USA připojí k výcviku malých taktických jednotek pro NRF (NATO Response Forces).

V kategorii výstavba schopností stojí za zmínku A-A střelby, které představují přípravu na ochranu vzdušného prostoru partnerských států, tzv. Air Policing. Do Švédska se opět vydají vojáci z Čáslavi s letouny JAS-39 Gripen a L-159, aby se zde zdokonalili ve výcviku použití ostré munice (například řízené rakety) proti vzdušným cílům.

Necvičí ale pouze vzdušné síly: 250 výsadkářů z 43. výsadkového pluku se v květnu vydá do Estonska na SWIFT RESPONSE, kde si s dalšími partnery z NATO procvičí mj. plánování a provádění společných výsadkových operací.

S klíčovými partnery proběhne řada cvičení v rámci bilaterální či regionální spolupráce. Takovým bude například SLOVAK SHIELD, dvoutýdenní výcvik pro vojáky 7. mechanizované brigády a 4. brigády rychlého nasazení. Se slovenskými partnery půjde nejen o společný výcvik a sdílení zkušeností mechanizovaných jednotek armád V4, ale rovněž o nácvik obrany státu NATO při napadení vnějším nepřítelem v konfliktu vysoké intenzity.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

odvody

Když si začínající podnikatel odloží platby pojištění, ale v podnikání se mu nedaří, tak je stejně bude muset uhradit, nebo ne? A kde je pak nějaká pomoc? Protože ony i minimální zálohy budou díky vaší vládě dost vysoké. Uvědomujete si to? Proč jste vlastně na navýšení přistoupili, hlavně teď když ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Spokojený psí život v Kosovu, na vojenských základnách mají veškerý komfort

22:03 Armáda ČR: Spokojený psí život v Kosovu, na vojenských základnách mají veškerý komfort

V zahraničních operacích slouží kromě vojáků z povolání také jejich čtyřnozí kolegové. V Kosovu to j…