Armáda ČR: Do cvičení Ebonite Javelin 2018 se zapojila více než stovka záložáků

19.03.2018 22:10

Až do neděle 18. března ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště v Doupovských horách trvalo cvičení nazvané Ebonite Javelin 2018. Kromě 72. mechanizovaného praporu Přáslavice se do cvičení zapojilo celkem 720 vojáků.

Armáda ČR: Do cvičení Ebonite Javelin 2018 se zapojila více než stovka záložáků
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Konkrétně šlo o více než sto příslušníků jednotky aktivní zálohy praporu, téměř padesátku vojáků z 11. mechanizovaného praporu Martin 1. mechanizované brigády ze Slovenska, dále se účastnila 7. rota chemické, radiační a biologické ochrany 312. praporu z Liberce či ze 143. zásobovacího praporu z Lipníku nad Bečvou. Vojáci využili téměř padesát kusů vozidel BVP-2, samohybné minomety PRAM a kolovou techniku.

„Armáda České republiky je součástí silného aliančního uskupení, což přináší mimo výhod i některá úskalí především ve vzájemné komunikaci a způsobech řešení vzniklých situací. Každé společné cvičení je pak možností vzájemně se lépe poznat, pochopit rozdílnosti v přístupu a nalézt společnou cestu k řešení tak, jako jsme toho dosáhli s našimi slovenskými kolegy,“ řekl zástupce velitele 72. mechanizovaného praporu major Tomáš Suchý.

Prohloubení vzájemné spolupáce

Cvičení bylo zaměřené na prohloubení vzájemné spolupráce v rámci jednotek AČR a spojenců. Hlavním úkolem bylo zvládnout bojové ostré střelby mechanizovaných jednotek a vést obranný a útočný boj. V neposlední řadě se při této příležitosti vojáci připravovali na plánované cvičení Dukla Spirit 2018, které se uskuteční na stejném místě v srpnu.

„Při cvičení jsme dosáhli všech stanovených cílů. Šlo jak o přípravu zázemí a plánování, tak i o průběh operace a konkrétní hodnocení výsledků cvičících jednotek. Dílčí nedostatky nám pak ukázaly směr, kam upřít naše úsilí k dalšímu zlepšení,“ dodal major Tomáš Suchý.

Jednotky AZ představovaly nepřítele

Téměř stovka příslušníků aktivní zálohy a vojáci 1. mechanizované roty imitovali nepřítele. Vytvářeli řadu situací, například přepady konvojů, pohyby vojsk v prostoru zasazení průzkumné jednotky, především pak ztvárnili nepřítele během hlavní části taktického výcviku.

Liberečtí chemici vybudovali dekontaminační stanoviště, kde se při cvičení čistila technika, která byla během operace zasažena chemickým útokem. Jednotky 11. mechanizovaného praporu ze Slovenska byly zasazeny do bojové sestavy bránících jednotek spolu s naší 2. a 3. mechanizovanou rotou a minometnou baterií.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Příjmy ÚZSVM za deset měsíců letošního roku přesáhly již 1,5 miliardy

22:54 Příjmy ÚZSVM za deset měsíců letošního roku přesáhly již 1,5 miliardy

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) dosáhl v období od ledna do konce října 202…