Armáda ČR: Do cvičení Ebonite Javelin 2018 se zapojila více než stovka záložáků

19.03.2018 22:10

Až do neděle 18. března ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště v Doupovských horách trvalo cvičení nazvané Ebonite Javelin 2018. Kromě 72. mechanizovaného praporu Přáslavice se do cvičení zapojilo celkem 720 vojáků.

Armáda ČR: Do cvičení Ebonite Javelin 2018 se zapojila více než stovka záložáků
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Konkrétně šlo o více než sto příslušníků jednotky aktivní zálohy praporu, téměř padesátku vojáků z 11. mechanizovaného praporu Martin 1. mechanizované brigády ze Slovenska, dále se účastnila 7. rota chemické, radiační a biologické ochrany 312. praporu z Liberce či ze 143. zásobovacího praporu z Lipníku nad Bečvou. Vojáci využili téměř padesát kusů vozidel BVP-2, samohybné minomety PRAM a kolovou techniku.

„Armáda České republiky je součástí silného aliančního uskupení, což přináší mimo výhod i některá úskalí především ve vzájemné komunikaci a způsobech řešení vzniklých situací. Každé společné cvičení je pak možností vzájemně se lépe poznat, pochopit rozdílnosti v přístupu a nalézt společnou cestu k řešení tak, jako jsme toho dosáhli s našimi slovenskými kolegy,“ řekl zástupce velitele 72. mechanizovaného praporu major Tomáš Suchý.

Prohloubení vzájemné spolupáce

Cvičení bylo zaměřené na prohloubení vzájemné spolupráce v rámci jednotek AČR a spojenců. Hlavním úkolem bylo zvládnout bojové ostré střelby mechanizovaných jednotek a vést obranný a útočný boj. V neposlední řadě se při této příležitosti vojáci připravovali na plánované cvičení Dukla Spirit 2018, které se uskuteční na stejném místě v srpnu.

„Při cvičení jsme dosáhli všech stanovených cílů. Šlo jak o přípravu zázemí a plánování, tak i o průběh operace a konkrétní hodnocení výsledků cvičících jednotek. Dílčí nedostatky nám pak ukázaly směr, kam upřít naše úsilí k dalšímu zlepšení,“ dodal major Tomáš Suchý.

Jednotky AZ představovaly nepřítele

Téměř stovka příslušníků aktivní zálohy a vojáci 1. mechanizované roty imitovali nepřítele. Vytvářeli řadu situací, například přepady konvojů, pohyby vojsk v prostoru zasazení průzkumné jednotky, především pak ztvárnili nepřítele během hlavní části taktického výcviku.

Liberečtí chemici vybudovali dekontaminační stanoviště, kde se při cvičení čistila technika, která byla během operace zasažena chemickým útokem. Jednotky 11. mechanizovaného praporu ze Slovenska byly zasazeny do bojové sestavy bránících jednotek spolu s naší 2. a 3. mechanizovanou rotou a minometnou baterií.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Změna dodavatele? ERÚ upozorňuje na rizika, spojená s podepisováním plných mocí

16:08 Změna dodavatele? ERÚ upozorňuje na rizika, spojená s podepisováním plných mocí

Stále více spotřebitelů mění dodavatele energií. Řada z nich se přitom o proces přechodu mezi obchod…