„V regionu fiktivních zemí se zvýšila hrozba výskytu improvizovaných výbušných prostředků (IED), proto zástupci převážně států Evropské unie (včetně Norska a USA) poslali společné úkolové uskupení do nejvíce zasaženého místa. Měli jsme za úkol nejen odhalit a zlikvidovat výbušná zařízení, ale také sbírat důkazní materiál a díky jeho analýze získat další potřebné informace k zneškodnění teroristické sítě,“ popsal základní zaměření cvičení major Jan Albrecht, který působil na brigádní úrovni velení.
Spojenci mají na výběr řadu různých specializací
Cvičení se odehrávalo v pěti různých lokalitách Sardinie vzdálených od sebe i stovky kilometrů, včetně řídícího štábu na letecké základně Decimmomanu a přístavu v hlavním sardinském správním středisku Cagliary. „První, kdo dostane zprávu o incidentu, je štáb velení úkolového uskupení proti improvizovaným výbušným prostředkům. Ten pak reaguje podle konkrétní situace vysláním specializované jednotky se schopností odpovídající povaze incidentu. Buď pátracího týmu, odřadu k uvolňování cest, nebo EOD (pyrotechnického) týmu, případně ženijní patroly kombinující tyto schopnosti, které se pokusí daný problém vyřešit. Pokud vhodného řešení v rámci jejich kompetencí nedosáhnou, přichází na řadu další specialisté,“ vysvětlil postup celého procesu nadporučík O. T.
Na nejnebezpečnější úkol jsou tu Češi
Právě v ten moment mohou nastoupit i čeští specialisté, kteří hrozbu dokáží neutralizovat manuálně s použitím ručního nářadí nebo diagnostických přístrojů. „Řešili jsme ohrožení radarové stanice, u které teroristé umístili výbušné zařízení. Kdyby vybuchlo, zničilo by stanici a tím pádem by přestal fungovat provoz na letišti. To bezprostředně ohrožovalo bezpečnost osádek a pasažérů přistávajících letounů. Proto jsme museli nastražené IED zlikvidovat přímo na místě,“ přiblížil jeden ze scénářů rozehry pyrotechnik specialista, nadrotmistr L. B. Zároveň dodal, že kromě ohrožení kritické infrastruktury zasahuje on i jeho tým také v případech bezprostředního ohrožení života, kdy je například výbušnina zavěšena přímo na těle člověka, nebo když je zařízení připojeno k chemické, biologické nebo radioaktivní látce a při výbuchu hrozí zamoření území.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
cvičení , terorismus , Armáda ČR , TZ
autor: Tisková zpráva
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

11:14 ČEZ: Třeboradický „kotel poslední záchrany“ výrobcem teplé vody pro Prahu
Velkou proměnou prochází v současné době výrobní technologie v Areálu Třeboradice, a.s., ze Skupiny …
- 7:33 Vězeňská služba: Dokumentární projekt Ve službě: Za mřížemi II
- 20:16 FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací
- 16:14 ČEZ: Nárůst počtu dobíjení přes 50 %
- 11:14 Finanční správa se soustředí na stovky milionů nepřiznaných tržeb e-shopů
- 7:33 ČSÚ: Meziroční růst cen potravin opět zrychlil