Armáda ČR: Stonožkovým dětem byla věnována slavnostní mše kardinála Duky

07.12.2019 21:38

Stovky dětí, ale i dospělých dnes zaplnilo katedrálu svatého Víta, Václava a Vojtěcha v Praze. Uskutečnila se zde totiž již devátá slavnostní mše svatá věnovaná hnutí Na vlastních nohou Stonožka, se kterým spolupracuje také Armáda ČR.

Armáda ČR: Stonožkovým dětem byla věnována slavnostní mše kardinála Duky
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Prostřednictvím hnutí pomáhají děti jiným dětem, a to včetně míst v zahraničí, kde působí česká armáda.

Mši celebroval Jeho Eminence Dominik kardinál Duka spolu s vojenskými kaplany a dalšími duchovními. „Modlíme se za naše vojáky, kteří jsou na zahraničních misích. Ať se v pořádku a ve zdraví vrátí domů,“ proneslo během mše jedno ze stonožkových dětí.

Akce se zúčastnili kromě náčelníka Generálního štábu Armády ČR armádního generála Aleše Opaty také další funkcionáři a příslušníci armády a také bývalí generálové.

Spolupráce s armádou začala v roce 2000

Prezidentka Hnutí na vlastních nohou Stonožka Běla Gran Jensen poděkovala za podporu dětem i školákům. Zároveň zavedla novou tradici – udělila ocenění nesoucí jméno zakladatelky.

„Je to téměř dvacet let, když jsme začali spolupracovat s armádou. V roce 2000 jsme společně předali sanitní vozy během mise v bývalé Jugoslávii, jeden z místních obyvatel se mi rozplakal v náručí,“ vzpomínala paní Jensen a pokračovala: „Chtěla bych za tento silný zážitek poděkovat a zároveň ocenit generálmajora Josefa Šíbu.“

Právě generál Šíba, tehdy jako náčelník sekce bojové přípravy Generálního štábu AČR, spolupráci se Stonožkou zahájil a zůstal ji věren i poté, co odešel do zálohy.

Mezinárodní hnutí Stonožka sdružuje mateřské, základní a střední školy, které prodejem výrobků svých žáků získávají finanční prostředky. Za ty se pořizují potřebné věci pro jejich vrstevníky v krizových oblastech, kde působí čeští vojáci. Děti tak na dálku pomáhají neznámým kamarádům, kteří nemají to štěstí žít a učit se v míru. V hnutí dnes pracují tisíce dětí a stovky učitelů v českých školách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

KHS Jihočeského kraje: COVID-19 zatím předčasně ukončil jen jeden tábor

22:33 KHS Jihočeského kraje: COVID-19 zatím předčasně ukončil jen jeden tábor

V polovině prázdnin je situace na táborech celkem klidná. Jihočeští hygienici zatím mají nahlášeno k…