Armáda ČR: V Afghánistánu si připomněli výročí předchůdce domovského praporu

05.02.2018 22:50

Slavnostním nástupem si první únorový den připomněli 158. výročí založení jindřichohradeckého 75. pěšího pluku příslušníci 9. strážní roty na letecké základně Bagram v Afghánistánu. Při této příležitosti byli vybraní vojáci oceněni za odvedenou práci.

Armáda ČR: V Afghánistánu si připomněli výročí předchůdce domovského praporu
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.
reklama

Velitel roty s vedoucím praporčíkem také předali děkovné listy příslušníkům 2. strážní čety, kteří se nejvíce podíleli na právě ukončeném a úspěšném cyklu společného výcviku s příslušníky Afghánské národní armády.

Po nástupu byla otevřena výstava historických i současných fotografií z prostředí kasáren v Jindřichově Hradci a života jednotek, které v nich sídlily. Tradici pěších jednotek pak přibližně padesát příslušníků roty uctilo pochodem v taktické výstroji po vnitřním perimetru základny. Během pochodu se vojáci střídali v nesení české vlajky a praporu domovského útvaru.

Právě 1. února v roce 1860 byl založen v rámci rakouské císařské armády 75. pěší pluk, historický předchůdce 44. lehkého motorizovaného praporu, jehož příslušníci tvoří jádro 9. strážní roty. Československá republika 75. pěší pluk přetvořila na Pěší pluk 29 „plukovníka Josefa Jiřího Švece“.

Pěší pluk se na obraně Československa podílel několikrát, a to při obsazení pohraničí jihozápadní Moravy a jeho vyčištění od německých separatistů v prosinci 1918. V lednu 1919 se vyznamenal tím, že jako první československá jednotka pronikl do Těšínska. V květnu 1938 při částečné mobilizaci i později v září pluk zaujal obranné postavení na Jindřichohradecku a byl připraven k obraně vlasti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plzeňský Prazdroj: Radegastu popřejí k 50. narozeninám Buty

22:01 Plzeňský Prazdroj: Radegastu popřejí k 50. narozeninám Buty

Radegast den 2020, který proběhne v Nošovicích 29. srpna, bude oslavou 50 let hořkosti. Pořádný říz …