Armáda ČR: V Litvě doplňují strakonické protiletadlovce zdravotníci i letečtí návodčí

09.07.2022 17:21 | Tisková zpráva

Ačkoliv hlavní sílu druhé rotace mezinárodního bojového uskupení eFP v Litvě (enhanced Forward Presence) tvoří protiletadlová raketová baterie, jsou zde i specialisté, kteří nejen že doplňují český celek, ale také působí ve prospěch celého mezinárodního Battlegroupu.

Armáda ČR: V Litvě doplňují strakonické protiletadlovce zdravotníci i letečtí návodčí
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

V rámci druhého českého uskupení pozemní protivzdušné obrany v Litvě působí spolu s protiletadlovou raketovou jednotkou také letečtí návodčí, lékař, zdravotníci, skupina informačních operací, vojenští policisté i kaplan.

Zdravotnické zabezpečení dává jistotu vojákům

Mít s sebou v mezinárodním prostředí českého lékaře, je pro vojáky přínosem i jistotou. Český lékař slouží pod velením mezinárodní zdravotnické roty a pokud jeho služby potřebují i čeští vojáci, mohou se na něho obrátit.

Anketa

Co vy a letní dovolená?

hlasovalo: 6010 lidí

Součástí této jednotky je také tým záchranářů, který je nepostradatelný pro hladký průběh cvičení. Čeští zdravotníci tak zabezpečují výcviky pro všechny národy v rámci eFP. „Někdy jsou to jednodenní výcviky, jindy třeba týdenní cvičení,“ vysvětlila česká zdravotnice, nadrotmistryně R. Š.

Když zrovna nezabezpečují cvičící jednotky, drží pohotovosti na ošetřovně na základně v Rukle a samozřejmě také mají své vlastní cvičení, při kterém se zdokonalují jak v odborných, tak i ve vševojskových dovednostech. Jejich práce je náročná, musí neustále udržovat své odborné znalosti a dovednosti, ale také fyzickou kondici.

„Při cvičení simulujeme různé druhy zranění, která jsou při boji pravděpodobná. Většinou ošetřujeme fiktivní střelné rány, zlomeniny, popáleniny nebo jiné úrazy. Zraněné vojáky transportujeme přímo z terénu vrtulníky (takzvaný MEDEVAC) nebo je přesuneme na základnu, kde si je převezmou k dalšímu ošetření lékaři. Pro mě je to první mise. Moc si vážím nových zkušeností, především práce s jinými národy, kde je velmi důležité umět se dorozumět,“ shrnula náročný výcvik tato mladá zdravotnice.

Navádí a řídí palebnou podporu

Letečtí návodčí neboli JTAC (Joint Terminal Attack Controller) jsou zde v Litvě součástí mezinárodního týmu předsunutých leteckých návodčích. Jejich činnost je důležitá pro podporu boje vlastních jednotek. Navádí leteckou, dělostřeleckou i minometnou podporu (palbu) na cíle, které mají být zničeny. Rozhodují a zodpovídají za to, že munice dopadne přesně na zaměřený cíl.

Působí v bezprostřední blízkosti nepřítele, a tak musí být velmi dobře vycvičení pro práci na nepřátelském území. JTAC mají široké spektrum dovedností, například musí umět používat různé komunikační a naváděcí prostředky, většinu ručních zbraní a také ovládat taktiku průzkumných jednotek.

„Pro mezinárodní bojové uskupení eFP v Litvě jsme zajišťovali leteckou i dělostřeleckou podporu na úrovni čety, roty i praporu. Prováděli jsme navedení blízké letecké podpory i dělostřelecké palby minometů a houfnic,“ nechal nás nahlédnout do zákulisí jejich práce velitel týmu poručík R. M.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Jak se vám se Svobodou jedná?

Zdá se, že má problém se s ostatními dohodnout. Za mě je to strašně arogantní člověk, osobně ho sice neznám, ale když ho vidím, tak na mě působí jak červený hadr na býka

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Na Pražském hradě jednali představitelé evropských zemí o bezpečnostních a ekonomických problémech kontinentu

22:54 Úřad vlády: Na Pražském hradě jednali představitelé evropských zemí o bezpečnostních a ekonomických problémech kontinentu

Otázky udržení míru, stability, energetické bezpečnosti a současné ekonomické situace byly hlavními …