Armáda ČR: Závěr mise strážní roty BAF byl ovlivněn pandemií, přesto vše zvládli

02.05.2020 20:40

Po sedmi měsících v Afghánistánu jsou všichni příslušníci 13. strážní roty BAF zpět doma. Po sedmi letech také skončil operační úkol strážní roty na letecké základně Bagrám. Pro 13. strážní rotu BAF to znamenalo, vedle plnění standardních operačních úkolů, roztřídit, sbalit a odeslat do České republiky vše, co bylo na letecké základně nashromážděno českými kontingenty.

Armáda ČR: Závěr mise strážní roty BAF byl ovlivněn pandemií, přesto vše zvládli
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Mezi posledními, kteří včera přiletěli do České republiky, byl i velitel jednotky kapitán Josef Kozelek, který na všechno dohlížel. Hned po příletu zamířil se zbytkem jednotky za ostatními do Těchonína, kde budou v preventivní karanténě.

„Od samotného počátku výstavby jednotky jsem počítal s tím, že budeme poslední strážní rotou na základně Bagrám,“ komentoval specifikum svého úkolu velitel jednotky kapitán Kozelek. Na ukončení činnosti jednotky podobného rozsahu v zahraniční operaci se podílel poprvé. „Výrazným ulehčením naší práce byla pomoc pracovní skupiny odborníků, která určila, jaký materiál bude přepraven zpět do republiky, který předán našim jednotkám a spojencům anebo zrušen,“ doplňuje Kozelek. Materiál a technika strážní roty pak byly v dubnu přepraveny v rámci programu strategické letecké přepravy SALIS třemi lety letounu Antonov An-124 Ruslan.

Plnění úkolů 13. strážní jednotky bylo také ovlivněno pandemií koronaviru. V rámci pandemie na základně došlo k zavedení přibližně stejných preventivních opatření jako v České republice. „Musím ocenit, s jakou rychlostí k nám byly dopraveny ochranné pomůcky a další zdravotnický materiál z domova. Nemuseli jsme nijak improvizovat. Vybaveni jsme byli ihned,“ dodává velitel kontingentu Kozelek.

Nemožnost řešit věci s rodinou osobně však nikomu na klidu nepřidala. Přesto základna Bagrám poskytovala vojákům perfektní zázemí ke komunikaci. „Díky telefonnímu spojení a internetovému pokrytí vojáci měli možnost volat domů téměř denně,“ vysvětluje Kozelek.

Pro polovinu příslušníků 13. strážní roty BAF byla tato operace první zkušeností. „Chtěl bych poděkovat všem rodinným příslušníkům našich vojáků za jejich podporu. Stále platí pravidlo, že pokud vyjíždí voják do mise bez podpory svých nejbližších a s různými problémy, má tento stav nepříznivý dopad na jeho pracovní výkon. Náš tým byl silný a skvěle stmelený, a proto jsme všechny úkoly zvládli,“ komentuje velitel jednotky.

Po preventivní karanténě a velmi krátkém odpočinku se příslušníci 13. strážní roty BAF vrátí ke svými mateřským útvarům, kde budou nasazeni v rámci úkolů spojených s virovou pandemií.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Příjmy ÚZSVM za deset měsíců letošního roku přesáhly již 1,5 miliardy

22:54 Příjmy ÚZSVM za deset měsíců letošního roku přesáhly již 1,5 miliardy

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) dosáhl v období od ledna do konce října 202…