Armáda ČR posiluje výcvikovou misi EU v Mali

11.12.2018 20:01

Úkolové uskupení Armády České republiky ve výcvikové misi Evropské unie EUTM v Mali (EUTM Mali) bylo posíleno o dalších sedmdesát vojáků. V Mali dosud působilo na pět desítek českých příslušníků, většina v hlavním městě Bamako.

Armáda ČR posiluje výcvikovou misi EU v Mali
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

„V Mali dlouhodobě a úspěšně střežíme velitelství mise EU v Bamaku a podílíme se na výcviku místních vojáků. Úkolem nové jednotky je zejména ochrana výcvikové základny Koulikoro,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar.

Ochrana perimetru základny

Čeští vojáci se nově zapojili do ochrany (Force Protection) perimetru základny, patrolovací činnosti, doprovodů konvojů, ochrany mentorů při výcviku malijské armády v Koulikoro Training Centre (KTC) i v dalších výcvikových prostorech na území Mali, kam naši mentoři vyjíždějí.

„Čeští vojáci v Mali působí od roku 2013 a za svoji práci jsou vysoce hodnoceni koaličními partnery i malijskou stranou. Navýšením počtu vojáků se Česká republika aktivně podílí na plnění hlavního úkolu mise, kterým je pomoc při výstavbě a výcviku malijské armády, aby byla v budoucnu schopna čelit útokům islamistických radikálů a zachovat suverenitu a teritoriální integritu země,“ řekl náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Aleš Opata.

Jednotka ochrany a doprovodu KTC působí pod španělským velením, které velí dvěma rotám. Jedné španělské a druhé české, která je doplněna navíc o španělskou četu. Základ české roty tvoří vojáci 43. výsadkového praporu z Chrudimi. Doplňují je družstvo oprav techniky a vyprošťovací družstvo z klatovského 142. praporu oprav a příslušníci dalších útvarů a zařízení AČR. Velitelem jednotky je nadporučík Roman Kamenský.

Operační úkol převzali v listopadu

Společný česko-španělský prapor KTC převzal operační úkol na slavnostním nástupu 26. listopadu 2018 od velitele EUTM Mali brigádního generála Petera Mirowa. Dne 10. prosince 2018 dosáhla česká jednotka plných operačních schopností. Předpokládaná doba nasazení jednotky je šest měsíců.

Armáda České republiky navýšila počet vojáků v Mali v souladu s usnesením vlády č. 221 o působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany v zahraničních operacích v letech 2018 až 2020. Tento dokument schválil Senát Parlamentu ČR dne 17. května 2018 a Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR dne 1. června 2018. V Mali tak působí kontingent v počtu do 120 osob.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká televize: Události srpna roku 1969 zpravodajským pohledem

20:08 Česká televize: Události srpna roku 1969 zpravodajským pohledem

Česká televize připomene srpnové události z let 1968 a 1969. Ve vysílání představí poslední film Jan…