Arnika: Dioxiny v plastových hračkách? Místo vánočních dárků průmyslový odpad

12.12.2018 17:45 | Zprávy

V plastových hračkách a dalším zboží z recyklovaného elektrošrotu jsou nejen rizikové zpomalovače hoření, ale i extrémně jedovaté bromované dioxiny.

Arnika: Dioxiny v plastových hračkách? Místo vánočních dárků průmyslový odpad
Foto: Richard Beneš
Popisek: Arnika

Víme o nich, že poškozují vývoj mozku, ničí imunitu a narušují fungování štítné žlázy. Zboží z recyklovaného plastu je jedovatější, než jsme si mysleli. Potvrdil to celosvětový výzkum, na kterém se podílela česká Arnika. Mezi výrobky vede také kostka s motivem krtečka zakoupená na českém trhu. Rodiče by se proto měli mít před Vánoci obzvlášť na pozoru a nejlépe se hračkám z černého plastu vyhnout.

Fotky kontaminovaných výrobků najdete ZDE.

Nejvíce bromovaných dioxinů obsahoval přívěšek na klíče zakoupený v Německu, vzápětí následovala kostka s krtečkem z Česka, pistolka z Francie a kytara z Portugalska. Množství dioxinů v hračkách bylo tak obrovské, jako kdyby si děti hrály s popílkem ze spalovny nebo s jiným průmyslovým odpadem. Takové látky by neměly být v žádném spotřebním zboží, natož v produktech pro děti.

Výrobci dioxiny do zboží záměrně nepřidávají, vznikají jako vedlejší produkt při výrobě toxických bromovaných zpomalovačů hoření, které jsou obsaženy v elektroodpadu. Jeho špatně nastavenou recyklací se látky dostávají do zboží a našich domácností. Na rozdíl od zpomalovačů, obsah bromovaných dioxinů ve výrobcích nepodléhá nikde žádné regulaci. Omezení platí jen v Německu, ale jen pro část z celé škály bromovaných dioxinů. Daleko známější jsou chlorované dioxiny, které jsou regulovány celosvětově Stockholmskou úmluvou.

„Pro děti chceme vytvořit zdravé prostředí. Nedosáhneme toho, pokud umožníme toxické látky neustále recyklovat. Řešení je přitom jednoduché, vyřaďme nejtoxičtější bromované zpomalovače z oběhu a zbavíme se i dioxinů. Recyklace je skvělá věc. Dělejme ji proto správně,“ upozorňuje Karolína Brabcová z Arniky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

soudní proces

Dobrý den. Opět se řeší kauza Čapí hnízdo, jak je možné, že se kauzy vlečou i třeba deset a více let? Kde je chyba? Vždyť to přeci není normální a podle mě to snižuje pak váhu celého procesu i případný trest, v horším případě to pak dopadá na ty, co jsou případně uznáni jako nevinní, kdo jim vrátí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Společné hlídky v Chorvatsku a Bulharsku

10:17 Policie ČR: Společné hlídky v Chorvatsku a Bulharsku

Policisté budou i letos dva měsíce sloužit ve společných hlídkách v letoviscích u Jadranu a Černého …