Arnika: Pozor na nové panenky z PVC, některé jsou toxické

05.08.2013 16:30

Rodiče by neměli ztrácet obezřetnost při nákupu hraček. V posledních dnech se totiž našly toxické ftaláty hned v několika výrobcích určených pro malé děti. Řádově stonásobná překročení limitu jsou v panenkách Lady like princess (1), u kterých se nebezpečný ftalát DEHP (2) objevuje opakovaně, dále SWEET Pretty Girl Happy Angel (3), Style Lovely Girl, Happy every day set (4) nebo Delicate PERSON fish Princess (5). Tyto i další nebezpečné produkty eviduje databáze Nebezpečné výrobky (6), kterou spravuje sdružení Arnika.

Arnika: Pozor na nové panenky z PVC, některé jsou toxické
Foto: Richard Beneš
Popisek: Arnika
reklama

Databázi Nebezpečné výrobky (včetně jejich fotek) mohou zájemci najít na http://arnika.org/nebezpecne-vyrobky

„Ftaláty jsou látky, které se do plastů přidávají proto, aby byly měkké a ohebné. V panenkách, které aktuálně uvízly v naší databázi, jsou vysoká množství ftalátu DEHP. Ten je nebezpečný zejména proto, že může poškodit reprodukční schopnosti mužů i žen, dále může způsobit vrozené vady nervové soustavy, zraku nebo kostí, navíc se hromadí v játrech a ledvinách, kterým to jistě neprospívá. Na webu Arniky nabízíme jak databázi výrobků, nejen hraček, které jsou pro lidský organismus nebezpečné, tak pomyslná Desatera, na co si při nákupu dát pozor a jak vybírat bezpečné hračky,“ říká vedoucí dřívějšího projektu „Nehrajme si s PVC“ (7) Kamil Repeš z Arniky.

Na nebezpečné panenky upozornilo Ministerstvo zdravotnictví ČR na svých webových stránkách. Hračky v podobě mořských panen jsou vyrobeny z PVC a obsahují zakázaný ftalát DEHP. Estery kyseliny ftalové se při kontaktu s ústy dostávat do těla dítěte a v dospělosti způsobit například reprodukční problémy nebo později vrozené vady u novorozenců. Konkrétně u panenky Lady like princess byl limit na obsah ftalátu ve výrobku překročen více než třistakrát.

„Nebezpečné výrobky na trhu sledujeme a spravujeme a pravidelně aktualizujeme jejich databázi. Spotřebitelé tam mohou získat aktuální informace nejen o nebezpečných hračkách, ale také o vybavení domácnosti, kosmetických přípravcích nebo závadných školních potřebách včetně fotografií,“ dodává mluvčí Arniky Vratislav Vozník.

Na podobné případy, kdy se na náš trh dostaly nebezpečné hračky, Arnika již v minulosti upozorňovala dlouholetou kampaní „Nehrajme si s PVC“. Jelikož spotřebitel sám nepozná, zda ta či ona hračka obsahuje nebezpečné látky, je lépe se dětským předmětům z PVC zcela vyhnout. Tento plast je pro uživatele problematickým právě díky obsahu velkého množství aditiv, které se však během používání z PVC materiálu uvolňují a představují zdravotní riziko pro uživatele - dítě.

Jelikož není v moci státních orgánů uhlídat a vyzkoušet každou hračku, vyplatí se při nakupování obezřetnost. Zde ještě uvádíme několik tipů, jak se koupi takového výrobku vyhnout: http://arnika.org/bezpecne-a-nebezpecne-hracky-jak-lze-koupit-ty-bezpecne

Dejte si pozor:

 • Vyhněte se hračkám z PVC! Mohou obsahovat škodlivé látky, například ftaláty.
 • Nekupujte hračky, které příliš silně voní, nebo dokonce zapáchají po chemikáliích.
 • Nepořizujte hračky, které nejsou příjemné již na dotek.
 • Měli byste vědět, že značka CE negarantuje bezpečnost výrobků. Znamená pouze to, že výrobek vyhovuje evropským předpisům. Je to výrobcův závazek. Nikoli jistota, že konkrétní výrobek byl skutečně testován na svou kvalitu.
 • Vyhněte se koupi příliš malých panenek! Často jsou totiž klasifikovány jako dekorace, takže se na ně nevztahují povolené limity pro chemikálie v hračkách.
 • Velmi malým dětem nekupujte elektronické hračky a věci na baterky. Baterky může dítě lehce spolknout.
 • Nekupujte parfémované hračky. Parfémy mohou obzvláště u dětí vyvolávat různé alergie.
 • Nekupujte velmi levné hračky, ty často obsahují více nebezpečných látek.

Doporučujeme:

 • Méně je vždy více! Kupujte méně hraček, avšak dbejte na kvalitu. Kvalita je důležitější než množství.
 • Upřednostňujte hračky z obnovitelných materiálů. Mezi nejvhodnější přírodní materiály patří dřevo, vlna, bavlna, len, papír, kůže apod. Z nich hračku můžete vyrobit i sami doma. Pokud k tomuto procesu přizvete i vaše dítě, samotný proces výroby se stane hrou.
 • Kupujte pevné dřevěné hračky s co nejméně lepenými částmi. Dávejte přednost pokud možno nelakovaným a nebarveným hračkám.
 • Kupujte hračky s označením „Neobsahuje PVC“ (PVC-free) nebo „Neobsahuje ftaláty“ (Phthalate-free).
 • Dávejte přednost hračkám z přírodní gumy.
 • Kupujte hračky s certifikátem Bezpečné hračky nebo Bezpečná a kvalitní hračka.
 • Každou novou hračku nejprve rozbalte a nechte ji nějakou dobu venku, než ji dáte dítěti, aby se část nebezpečných látek mohla případně odpařit.
 • Vycpané panenky předtím, než je dáte dětem, raději vyperte.
 • Kupujte látkové hračky s certifikátem ověřené textilie (např. Eko-Tex) nebo organic a BIO.
 • Vybírejte hračky se značkou FSC, které jsou přidělovány výrobkům ze dřeva  pocházejícího z lesů s udržitelným hospodařením.

Sledujte naši databázi rizikových výrobků http://arnika.org/nebezpecne-vyrobky

(1) Podrobnosti o nálezu u panenky Lady like princess jsou na http://arnika.org/panenka-lady-like-princess

(2) DEHP je podle studií prováděných na zvířatech znám jako jedovatá látka ohrožující schopnost reprodukce (poškození samčího i samičího rozmnožovacího ústrojí), způsobující vrozené vady (např. kosterní vady, oční vady, vady nervového seskupení tvořícího základ nervové soustavy staršího embrya), kardiovaskulární problémy a neplodnost. DEHP rovněž poškozuje ledviny a játra, kde se hromadí.

Vystavení vlivu DEHP dochází z potravin, vody, okolního vzduchu a zdravotnických pomůcek vyrobených z PVC (polvinylchloridu) a měkčených DEHP, přičemž pro průměrného dospělého jedince jsou hlavním zdrojem expozice potraviny

Více na http://arnika.org/di-2-ethylhexyl-ftalat-dehp

(3) Podrobnosti o nálezu u panenky SWEET Pretty Girl Happy Angel jsou na http://arnika.org/panenka-sweet-pretty-girl-happy-angel

(4) Podrobnosti o nálezu u panenky Style Lovely Girl, Happy every day set jsou na http://arnika.org/panenka-1288a-style-lovely-girl-happy-every-day-set

(5) Podrobnosti o nálezu u panenky Delicate PERSON fish Princess jsou na http://arnika.org/panenka-v-krabicce-delicate-person-fish-princess a http://arnika.org/panenka-v-krabicce-delicate-person-fish-princess-hr

(6) Databázi Nebezpečné výrobky mohou zájemci najít na http://arnika.org/nebezpecne-vyrobky

(7) Více o kampani „Nehrajme si s PVC“ je k dispozici na http://arnika.org/pvc

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výstaviště Flora: Svatební design, floristické show. Blíží se Vyznání růžím

17:56 Výstaviště Flora: Svatební design, floristické show. Blíží se Vyznání růžím

Expozice s monumentálními romantickými kyticemi od předních českých floristů, prezentace svatebního …