Asociace malých a středních podnikatelů: Vláda uštědřila podnikatelům facku

29.11.2019 11:44

Po letošním zrušení karenční doby vláda opět podnikatelům naložila další zátěž. Vládou schválená částka růstu minimální mzdy o 1250 korun (na 14 600 korun) firmy velmi nepříjemně zaskočila. Neblíží se ani náznakem návrhům zaměstnavatelů, kteří tvoří hodnotu a reálně živí náš stát.

Asociace malých a středních podnikatelů: Vláda uštědřila podnikatelům facku
Foto: amsp.cz
Popisek: Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR
reklama

Nejde totiž o samotnou minimální mzdu, ale zejména o to, že od minimální mzdy se odvíjí silné zvyšování tzv. zaručených mezd, a také tarifních platů ve státní správě. A tak zatímco firmy se v ekonomickém poklesu chovají racionálně, nerozhazují a v krizi mzdy snižují podle skutečného stavu ekonomiky, stát na tržní situaci reaguje jen zřídka a zásadně drží nastavené platy. Ty jsou ostatně již dnes v průměru vyšší než v podnikovém sektoru.

Místopředsedkyně AMSP ČR Pavla Břečková to komentuje slovy: "Toto je cesta k řeckému modelu, který ovšem již několikrát v historii zkrachoval. Považujeme za krajně nezodpovědné bezuzdně navyšovat mzdové výdaje firem v době, kdy vláda sama avizuje, že výběr daní z příjmů od firem se kvůli situaci na trhu práce postupně snižuje. Růst mezd musí být vždy vázán na produktivitu a přidanou hodnotu. Tu ovšem nelze zvyšovat tak raketově, je to o přenastavení výrob, finalizaci produktů, nových obchodních cestách a investicích. Na to však už firmám i kvůli podobným rošádám prostředky budou chybět."

Dalším obrovským dodatečným nákladem jsou totiž odvody, které jsou u nás 4. nejvyšší v Evropě. "Je jasné, že je to pro státní kasu velice vítaný a za dané situace nadstandardní zdroj příjmu, ale ve finálním dopadu to může být pro ekonomiku smrtící koktejl," dodává Pavla Břečková. Skokové zvýšení nákladů firem vláda připravila navíc jen měsíc předtím, než změna vstoupí v platnost, tedy v době, kdy finanční plány firem na další rok jsou již uzavřené.

AMSP ČR sdružuje od roku 2001 na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, podnikatele 55+, ženy v podnikání a podnikatele na venkově. Více ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČOI: Kontrola varných desek odhalila u většiny typů nedostatky

22:39 ČOI: Kontrola varných desek odhalila u většiny typů nedostatky

Česká obchodní inspekce kontrolovala vestavné plynové varné desky. V českých domácnostech, kde jsou …