V návaznosti na vyjádření evropského komisaře pro zemědělství z počátku dubna a inspirováni aktuálním německým modelem zvláštní podpory tamním farmářům proto navrhujeme nové opatření, které má potenciál pomoci co nejširší skupině českých zemědělců.
Vzhledem k tomu, že ministerstvu zemědělství se nedávno podařilo vyjednat posílení resortního rozpočtu o cca 4,3 mld. Kč z vládní rozpočtové rezervy, navrhujeme, aby tyto prostředky byly přesměrovány nikoli do podzimního kola příjmu žádostí v rámci Programu rozvoje venkova (PRV) na investiční opatření 4.1.1., ale že by bylo nyní mnohem více potřeba podstatnou část těchto prostředků využít efektivnější a rychlejší cestou prostřednictvím režimu de minimis. Obáváme se, že zvýšené prostředky na PRV, které by navíc vystačily jen na omezené množství projektů, by naopak vyvolaly potřebu dalších vlastních investic v této nejisté době, a to by se naopak mohlo v konkrétních podnicích stát dalším rizikem. Podstata dnešního akutního výpadku příjmů zemědělců by se s předpokladem proplacení dotace až po realizaci projektů (tj. cca po dvou letech) přitom nikterak nevyřešila.
Navrhujeme proto naopak plošné mimořádné opatření formou jednorázového finančního odškodnění za dopady státem nařízených preventivních epidemiologických opatření zasahujících plně i do sektoru zemědělské výroby s jediným parametrem zaměřeným na zemědělské podnikatele a pracovníky v zemědělství, který je v plném souladu s vládním programem na podporu OSVČ, jenž minulý týden schválila poslanecká sněmovna. Ve světle zvláštního významu zemědělství pro zachování potravinové bezpečnosti považujeme tento návrh za opodstatněný, přiměřený a veřejnosti zdůvodnitelný. Pro tento účel navrhujeme využít model státní podpory de minimis, který nevyžaduje složité administrativní procedury a je plně v souladu se společnou evropskou zemědělskou politikou. V aktuální situaci je tento způsob také doporučen evropským komisařem pro zemědělství a Evropská komise nedávno pro tento režim výhradní státní podpory zvýšila strop v oblasti zemědělské prvovýroby. Proto chceme již vládou odsouhlasené finanční prostředky na posílení sektoru využít právě na udržení potenciálu soběstačnosti výroby potravin, a to nejen v souvislosti se současnou epidemií koronaviru. Podporou co největšího množství aktivních zemědělců na českém venkově zajistíme tento cíl nejlépe. Uvedený návrh je také plně v souladu s nedávným tiskovým vyjádřením Ministerstva zemědělství, že tyto prostředky budou využity primárně pro malé a střední farmy, kterých je v naší zemi největší počet. Rychlá a efektivní pomoc co největšímu množství zemědělských subjektů je pro zvládnutí současné krizové situace skutečně klíčová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Tisková zpráva