Stejně jako v roce 2014, který byl OSN vyhlášen Mezinárodním rokem rodinných farem, se k této iniciativě připojuje i Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR), která připravuje množství akcí k podpoře rodinného typu hospodaření. Jimi chce veřejnosti i politikům dokázat, že bez českého sedláka si nelze představit plnohodnotný rozvoj venkova a život na něm.
ASZ ČR při této příležitosti vyzývá Ministerstvo zemědělství ČR, aby se k OSN vyhlášenému „Desetiletí rodinného farmaření“ také aktivně připojilo a přehodnotilo svůj dosavadní postoj preferující průmyslové zemědělství. Podle ASZ ČR je to v zájmu rozvoje a budoucnosti českého zemědělství, i v souvislosti s aktuálním projednáváním změn ve Společné zemědělské politice EU po roce 2020. Jednou z priorit EU, jak již veřejně a opakovaně zaznělo, má být vyšší podpora rodinných farem a mladých začínajících zemědělců, což je obdobný cíl, který sleduje také iniciativa OSN.
Oproti tomu je jedním z největších problémů současné České republiky, který zasahuje do životů nejméně jedné třetiny obyvatel země žijících na venkově, skutečnost, že se naše zemědělství ani 70 let po komunistickém puči v roce 1948 nezbavilo svého socialistického velkoprůmyslového pojetí. To má stále negativnější dopady na stav naší krajiny, na vylidňování venkova a ve svém důsledku na tolik politicky obhajovanou „potravinovou soběstačnost“ ČR, kterou by mohl podpořit jiný než dosavadní přístup státu k sedlákům podnikajícím na bázi rodinných farem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva