BIS nepožadovala žádný tajný sledovací systém

08.02.2020 20:40

Bezpečnostní informační služba reaguje na článek redaktora Janka Kroupy na webu Seznam Zprávy pod titulkem E-shop na dálniční známky byl zástěrkou pro tajný sledovací systém. Musíme jednoznačně odmítnout toto absurdní tvrzení, uvedené v titulku a v článku rozvedené na základě manipulativních tvrzení.

BIS nepožadovala žádný tajný sledovací systém
Foto: bis.cz
Popisek: Odznak BIS

BIS trvá na tom, že v evidenci vozidel v systému časového zpoplatnění nepožadovala nic nezákonného. „Stejně jako v minulosti jsme i v tomto případě postupovali na základě zákona o zpravodajských službách, který nám dává oprávnění vstupovat do vybraných evidencí vedených státem,“ uvedl ředitel BIS Michal Koudelka. Podle něj je mimo jiné nepravdivá informace uvedená v článku Seznam Zprávy, že by BIS chtěla fotografie celé posádky vozů.

BIS žádala o možnost v případě plnění úkolů získat data o registrační značce včetně fotografie výřezu registrační značky a případně, umožní-li to systém, pouze čelní (tzn. přehledové) fotografie automobilu, tak jak je měl systém běžně poskytovat. Jednalo by se o stejný typ fotografie, jaké dnes získává Policie ČR při kontrolách rychlosti.

Při jednání s ministerstvem dopravy byla BIS nabídnuta pouze možnost získat přehledovou fotografii bez výřezu registrační značky. Jedná se tedy o fotografie, které měl systém sám získávat i bez požadavku bezpečnostních složek. „BIS žádala, aby v případě plnění svých zákonných úkolů, například v boji proti teroristickým hrozbám či nelegální migraci, mohla z připravované evidence získat potřebné informace o konkrétním sledovaném voze, jak je to možné například na letišti Václava Havla,“ uvedl ředitel Koudelka. Podle něj je technicky i lidsky naprosto nemožné, aby služba sledovala miliony aut projíždějících po dálnici. „Nejenže nemáme žádný zájem na sledování běžných občanů, ale pokud bychom systém v odůvodněných případech využili, tak jedině pro ochranu České republiky a jejich občanů,“ řekl ředitel BIS s tím, že je překvapený, že kritikům nevadí, že by systém spravovaný soukromou společností shromažďoval informace o všech vozidlech, ale vadí jim, že by takové informace mohla v případě potřeby využít zpravodajská služba, jak je to běžné v demokratických zemích.

„Hrozby teroristických útoků nejsou v současnosti o nic menší, než byly před několika lety. Důstojníci BIS se snaží pro ochranu ČR a občanů využít všechny možnosti, které jím zákon dává. Zkušenosti z okolních zemí jasně ukazují, jak důležitá je včasnost informací pro odvrácení případných hrozeb. Pokud by byla otevřena debata o pravomocích zpravodajských služeb, jsme připraveni se jí zúčastnit,“ uzavřel ředitel BIS Michal Koudelka.

Se všemi požadavky BIS na evidenci vozidel v systému časového zpoplatnění byla seznámena Stálá komise pro kontrolu BIS Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, která konstatovala, že požadavky BIS jsou opodstatněné a v souladu se zákonem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…