BIS zveřejnila veřejnou výroční zprávu za rok 2018

26.11.2019 11:25 | Zprávy

Ochrana významných ekonomických zájmů, terorismus, organizovaný zločin a nepřátelské aktivity cizích zpravodajských služeb na území České republiky. To jsou hlavní témata veřejné výroční zprávy o činnosti Bezpečnostní informační služby (BIS) za rok 2018.

BIS zveřejnila veřejnou výroční zprávu za rok 2018
Foto: bis.cz
Popisek: Odznak BIS

Jedná se o dokument, který vychází z utajované a výrazně obsáhlejší a konkrétnější zprávy, která je předkládána prezidentu republiky, Vládě ČR a poslancům kontrolního komise.

Veřejná výroční zpráva neobsahuje, až na výjimky, konkrétní údaje, nepopisuje detailně postupy, aktivity služby ani neuvádí jména a názvy. To vše je obsaženo v utajované verzi, kterou dostávají zákonní adresáti, jako jsou prezident republiky či členové vlády. „Neutajovaná a tedy veřejná výroční zpráva není a nemůže být konkrétní. Přesto jsem stejně jako moji předchůdci přesvědčen, že je to dokument důležitý a pro objektivní obraz zpravodajské služby velmi užitečný. Čtenář si ze stručného přehledu udělá velmi jasnou představu o činnosti služby, o oblastech působnosti, o prioritách schválených vládou a také obecně o tématech, na která BIS příjemce zpravodajských informací upozorňovala a před jakými hrozbami varovala“, říká v úvodním slově k výroční zprávě za rok 2018 ředitel BIS Michal Koudelka.

OCHRANA VÝZNAMNÝCH EKONOMICKÝCH ZÁJMŮ

„V roce 2018 se BIS zaměřovala ve zvýšené míře na negativní jevy směřující proti nezávislému a řádnému výkonu regulatorních a dohledových funkcí centrálních orgánů státu. Důležitým tématem se stala také rizika plynoucí z ekonomických aktivit subjektů napojených na cizí moc prosazující skrze ně své zahraničně politické a strategické cíle,“ uvádí se mimo jiné ve výroční zprávě. BIS v roce 2018 stejně jako v předchozích letech popsala řadu případů klientelismu, nelegitimního lobbingu či snah obcházet zákon. Vyhodnocovala také důsledky těchto aktivit a schopnost státem ovládaných firem těmto vlivům čelit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Agentura Moody’s zlepšila výhled investičního ratingu Českých drah na pozitivní

22:17 Agentura Moody’s zlepšila výhled investičního ratingu Českých drah na pozitivní

Mezinárodní ratingová agentura Moody’s potvrdila rating Českých drah na úrovni Baa2 v investičním pá…