Přivítal je hrázný Pavel Melichar, který seznámil přítomné členy komise s historií výstavby přehrady. „Přehrada je složena z celkem 33 samostatných betonových bloků. Ty jsou navzájem spojeny gumovým těsněním z přírodního kaučuku. V případě vyšších srážek a předpokladu povodní je zpracován závazný postup manipulace s vodní hladinou, který je řízen z ústředního dispečinku. Ten vyhodnocuje spad srážek, přítoky do Vltavské kaskády a další faktory a na základě těchto údajů se pak rozhoduje o stanovení provozních režimů na jednotlivých stupních,“ vysvětlil hrázný Pavel Melichar.
Členy komise nejvíce zajímalo, jak je to s ukládáním sedimentů a možností regulace vody v případě povodní. Hrázný konstatoval, že ukládání sedimentů na vodním díle Orlík je zanedbatelné a o výrazném snížení hladiny a tím vytvoření rezervy v případě povodní se vede odborná debata. Nyní se zpracovává studie zahrnující přehodnocení zájmů k využití vodního díla. Následně si členové komise prohlédli celé vodní dílo Orlík včetně elektrárny a kontrolních a měřících stanovišť.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kr-stredocesky.cz